Z czego mogą się składać projekty instalacji sanitarnych?

W każdym budynku, niezależnie od jego przeznaczenia (dom mieszkalny czy miejsce dla przedsiębiorstwa) niezbędne są projekty instalacji sanitarnych. Ich wykonaniem zajmuje się biuro projektowe, dzięki czemu zrobione są fachowo i bezbłędnie.

Czym są projekty instalacji sanitarnych?

Takie wykonywane dla domów jednorodzinnych składają się z wielu elementów. Co zazwyczaj wchodzi w ich skład? Oto najczęściej spotykane elementy (które nie muszą występować w całości w jednym domu):
– instalacja wodociągowo-kanalizacyjna,
– zbiornik bezodpływowy (czyli szambo) albo przydomowa oczyszczalnia ścieków,
– instalacja grzewcza (grzejniki, ogrzewanie ścienne lub podłogowe) plus kotłownia,
– instalacja wentylacji mechanicznej (ewentualnie z odzyskiem ciepła),
– instalacja gazowa,
– instalacja z pompą ciepła,
– instalacja kanalizacji deszczowej z zagospodarowaniem wody (jest to na przykład podciśnieniowe odwodnienie dachu, studnie chłonne czy skrzynki rozsączające),
– instalacja solarna.
Warto zaznaczyć, że to szczegółowa analiza efektów na etapie projektowania i wstępne uzgodnienia pozwalają danemu inwestorowi podjąć decyzję o wyborze najbardziej optymalnego źródła ciepła w swoim domu. Jeśli zaś chodzi o projektowanie wentylacji to biuro projektowe może zaproponować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (co nazywa się rekuperacją). Wtedy w skład takiego projektu wchodzą następujące części:
– rzut wentylacji,
– opis techniczny całości,
– przekroje praz inne szczegółowe rysunki,
– dobór centrali wentylacyjnej,
– dobór ilości powietrza nawiewanego oraz wywiewanego,
– specyfikacja materiałów potrzebnych do realizacji projektu.
Takie projektowanie wentylacji bardzo ułatwia późniejsze wykonywanie jej w budynku.

Instalacje sanitarne – ważne informacje

Niemal wszystkie tego rodzaju instalacje opierają się na rurach. To właśnie one spełniają rolę przesyłową i połączeń poszczególnych elementów. Każde biuro projektowe takie jak http://ekozet.pl/ musi wziąć pod uwagę fakt, że na rynku istnieje obecnie bardzo szeroki wachlarz rur dedykowanych instalacjom sanitarnym. Różnią się one przede wszystkim użytym do produkcji rodzajem tworzywa, a co za tym idzie: szeregiem właściwości fizycznych finalnego produktu. Rury prowadzone mogą być w pionie albo w poziomie. Można je umieszczać na zewnątrz ściany lub też schować (w wykutych bruzdach i szachtach). Inną opcją jest rozłożenie rur w podkładzie na podłodze betonowej. Różnorodność jej naprawdę duże i decyzje o wyglądzie instalacji zależą wtedy od preferencji inwestorów, ale także od zasad bezpieczeństwa – jakie są znane architektom w biurach projektowych.

About the author

Related

ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy