Uwarunkowania prawne oświetlenia przyczep i technologie

Oświetlenie pojazdów samochodowych oraz światła do przyczep należą do wyposażenia obowiązkowego zestawów pojazdów. Należy więc dokładnie zapoznać się z kryteriami korzystania z rodzajów oświetlenia i wiedzieć, które z nich są obowiązkowe, a które to pełnią funkcję wyłącznie fakultatywną. Warto poznać również nowoczesne technologie oświetlenia do przyczep i samochodów.

Obowiązkowe światła do przyczep.

Rozporządzenia Ministra Transportu z roku 1991 są dalej aktualne i dokładnie precyzują, jakiego rodzaju oświetlenie powinno być zastosowane w pojazdach samochodowych, poruszających się po polskich drogach. W przypadku świateł do przyczep istnieje kilka obowiązkowych elementów oświetleniowych:
– światła pozycyjne tylne,
– światła hamowania,
– światła kierunkowe,
– światła awaryjne,
– światła przeciwmgłowe,
– podświetlenie tablicy rejestracyjnej.
Te elementy muszą się znaleźć w każdej przyczepie. Wszystkie z nich mogą być montowane jako izolowane elementy oświetleniowe, jak i lampy zespolone. Coraz większą popularnością cieszą się również lampy w technologii LED. Wyglądają one bardzo dobrze, gwarantują lepszą widoczność i niższy pobór prądu.

Jakie światła specyficzne muszą być zastosowane w przyczepach?

Podstawowym wyposażeniem dodatkowym oprócz świateł są również elementy odblaskowe. Rozporządzenie z 1991 dokładnie precyzuje zasady stosowania określonych świateł do przyczyn przy specyficznych warunkach technicznych danego zespołu pojazdów.
Wszystkie przyczepy mogą mieć zainstalowane dodatkowo:
– światła pozycyjne przednie,
– światła cofania,
– światła pozycyjne boczne,
– odblaski tylne, z wyjątkiem trójkątnego odblasku.
Specyficzne przepisy z kolei wskazują na inne rodzaje koniecznego do zastosowania oświetlenia.

Jak to wygląda w przypadku konkretnych pojazdów?

Przyczepy o szerokości powyżej 1,6 metra powinny mieć zainstalowane światła pozycyjne przednie, a w przypadku szerokości powyżej 2,1 oznakowanie obrysowe tylne.
W przyczepach powyżej 3,5 tony stosuje się obowiązkowo oznakowania konturowe przednie oraz boczne.
Przy długości przyczepy powyżej 6 metrów (z pałąkiem) konieczny jest montaż oświetlenia pozycyjnego bocznego. Przyczepy poruszające się poniżej 40 km/h powinny być również wyposażone w trójkątny odblask z tyłu oraz czasami w specjalne pomarańczowe oświetlenie specjalne.
Światła do przyczep znajdziesz na Unitrailer.pl

About the author

Related

noclegi augustów torebki ozdobne stomatolog Kraków Nowa Huta