Rozszerzone naczynka po ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Ciąża jest stanem szczególnie obciążającym organizm kobiety. Dlatego też pod wpływem „burzy hormonów” mogą się po niej pojawić kłopoty z rozszerzonymi lub nawet pękającymi naczynkami na twarzy albo nogach. Zamykanie naczynek laserowo jest zabiegiem, który w znaczącym stopniu pozwala uporać się z tym kłopotem nawet już po jednym zabiegu.

Jak ciąża wpływa na naczynia krwionośne?

Naczynia krwionośne człowieka są bardzo delikatnymi tworami. Ich ściany są poddawane działaniu wysokiego ciśnienia, uszkodzeniom mechanicznym, a także działaniu hormonów. Pomimo iż elastyczne, często mogą nie wytrzymywać takiego naporu bodźców rozszerzających je.
Hormony estrogenowe wydzielane w ciąży osłabiają strukturę naczyń krwionośnych i wpływają na ich skłonność do rozszerzania się. Ciąża jest więc jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania pajączków na nogach lub twarzy. Jednocześnie zaś jest jednym z przeciwwskazań do wykonywania zabiegu zamykania naczynek laserem lub jakąkolwiek inną metodą.

Zamykanie naczynek po ciąży

Aby uporać się z rozszerzonymi lub pękającymi naczynkami w czasie ciąży, należy najpierw poczekać na jej rozwiązanie. Bywa i tak, że zamykanie naczynek po ciąży okazuje się niezasadne, ponieważ naczynka znikają samoistnie – tak jak się pojawiły. Jak widać, czasem eliminacja czynnika wpływającego na pajączki i rozszerzenie naczyń pozwala na eliminację samych zmian naczyniowych.
Jeśli zmiany po kilku miesiącach nie ustępują, warto się przygotować do zabiegu jakim jest zamykanie naczynek. W tym czasie warto również zakończyć karmienie piersią, które jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Na kilka tygodni przed nim należy zaniechać opalania się (przynajmniej bez używania wysokich filtrów UV), korzystania z sauny, picia alkoholu, palenia tytoniu i picia kawy.

Czy laserowe zamykanie naczyń jest bezpieczne?

Zabieg laserowego zamykania naczyń jest bezpieczny, pod warunkiem, że zastosujemy się do zaleceń osoby wykonującej zabieg i na kilka tygodni po nim zrezygnujemy z używek, opalania i intensywnego wysiłku fizycznego. Musimy także być w grupie osób, które nie mają przeciwwskazań do wykonywania tego zabiegu.
Sam zabieg polega na rozgrzaniu za pomocą lasera naczynek, które tym sposobem samoistnie ulegają wchłonięciu do ustroju. Ich widoczność wyraźnie zmniejsza się. Po zabieg warto zażywać witaminę C i żele z wyciągiem z kasztanowca w celu wzmocnienia ścian naczyń krwionośnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Kosmetologia Esteti-Med

About the author

Related