Rozrywka dla całej rodziny

Nurkowanie to połączenie wysiłku fizycznego i przyjemności. Jest to świetny pomysł na aktywny wypoczynek z dala od wszędobylskich wyziewów samochodowych i gwary zatłoczonego miasta. Głębiny morskie od dawna fascynują wielu ludzi, ale dzisiaj nie ma większego problemu z podziwianiem wraków statków czy raf koralowych.

Czego potrzebujemy do nurkowania?

Podstawowym wyposażeniem nurkowania jest przede wszystkim butla z tlenem, bez której nie jesteśmy w stanie oddychać pod wodą. Niezbędna jest też rurka umożliwiająca zaczerpnięcie powietrza na dużych głębokościach. Kolejną kwestią jest strój płetwonurka, którego wybór uzależniony jest od pory roku oraz temperatury wody, w której będziemy pływać. Pomocne są też płetwy i rękawice, jak również nóż. Jeśli nasze nurkowanie nie jest tylko jednorazową przygodą, to warto posiadać takie wyposażenie na własność, ale istnieje możliwość wypożyczenia.
Podstawowe wyposażenie nurka, jest koniecznym nakładem finansowym, ale obecnie istnieje o wiele więcej możliwości, udogodnień i przeróżnych gadżetów. Na rynku można dostać nurkowy komputer, latarki, tabliczkę nurkowania, sygnalizatory akustyczne itd. W zależności od tego czy podążamy za modą i nowinkami technicznymi, czy też stawiamy na prostotę i funkcjonalność, wybór dodatkowego sprzętu już kwestią indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Dla kogo nurkowanie?

Praktycznie każdy zainteresowany bez przeciwwskazań zdrowotnych może wypróbować swoich sił w nurkowaniu. Oczywiście nie jest to najlepszy pomysł dla osób panicznie bojących się wody, czy też mających jakieś inne fobie, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na skorzystanie z tego typu sportu. Chociaż są pewne wyjątki medyczne, to osoby chore na cukrzycę, niewydolność serca, chorobę wieńcową czy też mające problemy z zatokami, wzrokiem czy uszami, powinny odpuścić sobie nurkowanie. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo.
Dla tych, którzy nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, proszę sobie wyobrazić osobę cierpiącą na jakąś chorobę neurologiczną, która dostaje ataku drgawek czy napadu padaczkowego pod wodą. Aby wykluczyć wszelkie możliwe zagrożenia, przed kursem przeprowadzany jest szczegółowy wywiad lekarski, a czasem nawet zleca się wykonanie badań. Na plus jest, jeśli nurek potrafi już dobrze pływać, czego zresztą można się nauczyć podczas przystąpienia do kursu nurkowania.

Krajowe nurkowanie

Nie trzeba wyjeżdżać w egzotyczne rejony świata, aby móc podziwiać obfitość fauny i flory, ponieważ u nas również jest na co popatrzeć. Mamy do dyspozycji Bałtyk czy też polskie jeziora, które nadają się do nurkowania.
Nurkowanie to świetna forma spędzenia czasu ze swoją rodziną. Dzielenie ze sobą pasji, zbliża do siebie ludzi. Zaletą nurkowania jest powinność schodzenia do wody wraz z drugą osobą, ponieważ jednoosobowa wyczeka w głębiny nie jest do końca bezpieczna.
Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION