Rola rewitalizacji zabytków w edukacji historycznej

Edukacja historyczna młodzieży jest bardzo ważnym aspektem wychowania i przybliżania dziejów własnego narodu oraz jego osiągnięć kulturalnych w minionych epokach. Najlepszym sposobem na zapoznanie młodego pokolenia z historią jest ich kontakt z różnego rodzaju obiektami historycznymi, które objęła rewitalizacja zabytków.

Co kryje się pod pojęciem rewitalizacja zabytków?

Jest to dosyć szerokie pojęcie, a w skrócie można powiedzieć, że są to wszystkie działania związane z odnowieniem i przywróceniem do stanu świetności różnego rodzaju obiektów, które z uwagi na ich wiek uległy częściowemu lub niemal całkowitemu zniszczeniu. Tego rodzaju przedmioty i budowle dają świadectwo tożsamości i pochodzenia narodów.
Czynności renowacyjne wykonują kompleksowo wykształceni w tym kierunku profesjonaliści, doskonale znający zarówno historię przedmiotu, jak i sposób w jaki został on stworzony w oryginalnej wersji. Prace te wymagają niezwykłej precyzji, dokładności i ogromnej dyscypliny w odwzorowaniu jak najwierniej oryginału. Prace przy przywracaniu dawnego blasku wymagają uprzednich przygotowań i studiów dotyczących epoki, z której dany przedmiot pochodzi.

Jakie obiekty historyczne są poddawane zabiegom odnawiającym?

Rewitalizacja zabytków obejmuje najczęściej stare kamienice, ich wyposażenie, a także rzeźby, obrazy, wiekowe nagrobki. Właściwie wszystkie przedmioty, które stanowią jakąś wartość historyczną i mogą służyć następnym pokoleniom w celach edukacyjnych.
Dobrym przykładem na fakt, że przywracanie obiektów historycznych jest cenną inicjatywą są starówki miejskie, znajdujące się w większości aglomeracji. Ich pięknie odnowione kamienice stanowią niezwykłą atrakcję i przyciągają ogromne rzesze turystów, którzy z przyjemnością zwiedzają i podziwiają takie miejsca.

Jakie zabiegi konserwatorskie są stosowane w odnawianiu zabytków?

W zależności od rodzaju obiektu mogą to być prace malarskie, rzeźbiarskie, a także budowlane. Częstym widokiem są prace remontowe o dużym zakresie, które przywracają świetność starym pałacom, katedrom, czy też kościołom. Dzięki takim działaniom zabytki nie tylko odzyskują swój blask, ale także mogą pełnić rolę użytkową.
W odnowionych obiektach historycznych odbywają się imprezy, spotkania edukacyjne, a także mogą one być przystosowane do pełnienia funkcji muzealnych.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

About the author

Related