Rodzaje wentylacji

System wentylacji stanowi jedną z bardzo ważnych instalacji każdego budynku bez względu na jego charakter. Zarówno w budynkach mieszkalnych jak i zamkniętych budynkach komercyjnych dla zapewnienia optymalnych warunków wymagana jest wymiana zużytego powietrza na świeże.
Systemy wentylacyjne ze względu na działanie oraz funkcjonalność podzielić można na trzy klasyczne grupy.
• System wentylacji naturalnej
Wentylacja naturalna polega na wykorzystaniu fizycznego prawa grawitacji. Nie wymaga obsługi ani dużych nakładów finansowych dlatego jest najczęściej wykorzystywana przede wszystkim w budynkach mieszkalnych.
• System wentylacji mechanicznej
Wentylację mechaniczną zapewnia system wymuszony. Polega on na wymuszeniu wymiany powietrza poprzez specjalne do tego celu przeznaczone urządzenie wentylacyjne napędzane silnikiem elektrycznym. Ten rodzaj systemu wymaga obsługi, a co się z tym wiąże wymiana powietrza odbywa się pod kontrolą człowieka.
• System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła tak zwana rekuperacja to najbardziej funkcjonalne i efektywne rozwiązanie. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii gwarantuje nie tylko stałą wymianę zużytego na świeże powietrze, ale również odzyskiwanie energii cieplnej.
Zasysane z zewnątrz świeże powietrze, przez specjalne otwory rozmieszczone w ścianach zewnętrznych budynku, kanałami wentylacyjnymi trafia do centrali czyli rekuperatora, w którym zainstalowany jest wymiennik ciepła. Tam jeszcze przed dostaniem się do pomieszczenia zostaje ogrzane energią pozyskaną z powietrza wywiewanego. W ten sposób budynek ma zagwarantowany stałą wymianę powietrza bez strat ciepła. W zależności od modelu rekuperatora system wentylacyjny jest w stanie odzyskać nawet do dziewięćdziesięciu procent ciepła z wywiewnego z pomieszczeń powietrza.
Rekuperacja coraz częściej znajduje zastosowanie w budynkach energooszczędnych, w których priorytetem jest instalacja zarówno wydajnych systemów grzewczych jak również wentylacji ograniczającej straty energii cieplnej.

About the author

Related

noclegi augustów torebki ozdobne stomatolog Kraków Nowa Huta