Projektowanie domu – o czym pamiętać?

Decyzja o budowie domu najczęściej poprzedzona jest stworzeniem kosztorysu, oszacowaniem długości trwania samej budowy i prac wykończeniowych. Podczas przygotowywania się do budowy konieczne jest również zadbanie o profesjonalny projekt domu. Przyszli właściciele mają do wyboru dwie opcje.

Jaki projekt wybrać?

Najpopularniejszą formą projektowania domu jest oczywiście współpraca z doświadczonym architektem, który od podstaw tworzy dla nas konkretny wzór. Podczas pierwszego spotkania musimy przekazać mu niezbędne dane dotyczące przede wszystkim wielkości działki oraz naszych oczekiwań względem powierzchni domu. Dopiero po podstawowych informacjach możemy skupić się na detalach: ilości pokojów, rozmieszczenia pomieszczeń w danych kondygnacjach. Ważne jest także określenie tarasów, balkonów, okien. Ich rozmieszczenie okaże się kluczowe dla naturalnego, prawidłowego oświetlenia domu.
Drugą opcją jest skorzystanie z gotowych projektów domów. To rozwiązanie okazuje się znacznie tańsze oraz mniej czasochłonne. Gotowe projekty domów znajdziemy w topowych firmach architektonicznych – zazwyczaj są tam zamieszczone ofert domów jednorodzinnych jednokondygnacyjnych, z dodatkowym poddaszem użytkowym lub dwupiętrowych. Warto wiedzieć, że kupujemy gotowy produkt, w którym niewiele zmian można nanieść. Pamiętajmy również, że każda zmiana musi zostać zaakceptowana przez autora projektu.
Zaletą gotowego projektu jest możliwe wprowadzenia go w życiu właściwie zaraz po jego kupnie. W przypadku projektów tworzonych od zera musimy poświecić sporo czasu na poprawki i dopracowanie szkicu.

Ekipa budowlana

Istotne jest zatrudnienie doświadczonej ekipy budowlanej, która profesjonalnie wybuduje dom na podstawie zaakceptowanego projektu. Szukając firmy budowlanej możemy posiłkować się opiniami znajomych lub rodziny, którzy wcześniej korzystali z tego typu usług.
Unikajmy firm, które nie posiadają profesjonalnych stron internetowych i przedstawionego portfolio. Bądźmy czujni, kiedy firma chce nam zaproponować zbyt niską cenę za wykonaną usługę.

Pomiary i dokumentacja

Istotne jest pamiętanie o ważnych pomiarach i badaniach gruntu, np. takich jak pomiar drgań mechanicznych. Informacje o wynikach badań również muszą zostać załączone do oficjalnej teczki budowy. W przypadku nieprawidłowości konieczne będzie wykonanie dodatkowych prac naprawczych czy wzmacniających konstrukcję.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION