Profile stalowe w budownictwie

W budownictwie wykorzystuje się szereg materiałów o różnych parametrach i właściwościach. Do najpopularniejszych z pewnością należy stal, która stanowi część wielu konstrukcji i używana jest w szeregu różnorodnych zastosowań.

Konstrukcje stalowe

Profile stalowe to elementy wykorzystywane między innymi do budowy różnych konstrukcji ze stali. Zaletą takich budynków jest przede wszystkim wysoka wytrzymałość na działanie różnych sił. Pozwala to na wznoszenie budynków bez konieczności zużywania dużych ilości materiału. Jednocześnie stal charakteryzuje również niezmienność właściwości mechanicznych, dlatego w czasie projektowania można z bardzo dużą dokładnością obliczyć wszystkie parametry konstrukcji.
Dzięki profilom stalowym możliwe jest także szybkie wznoszenie tego typu budynków. Profile są przygotowywane przez wysoko wyspecjalizowane zakłady przemysłowe, co zapewnia ich wysoką jakość. Samo wykonanie budynku i montaż wszystkich elementów mogą przebiegać praktycznie w każdych warunkach pogodowych, co przekłada się na stosunkowo szybkie tempo prac.

Budownictwo mieszkaniowe

Zastosowanie profili stalowych jest także bardzo częste w przypadku domów mieszkalnych. W tego typu budynkach stal jest zazwyczaj niezbędna do wykonania najważniejszych części konstrukcji, takich jak stropy oraz ściany nośne. Są popularne w blokach oraz w domach jednorodzinnych.
Profile stalowe znajdują także zastosowanie na zewnątrz budynków. Wykorzystuje się je do produkcji balustrad, a także bram, ogrodzeń, czy słupów. Ponieważ stal łączy wytrzymałość z estetycznym, nowoczesnym wyglądem, można ją wykorzystywać także tam, gdzie duże znaczenie ma estetyka, czyli w domach jednorodzinnych lub budynkach użyteczności publicznej. Duża trwałość sprawia, że jest to ekonomiczne rozwiązanie.

Maszyny i rusztowania

Profile stalowe to także części różnego rodzaju maszyn i urządzeń znajdujących zastosowanie w budownictwie. Wykorzystanie takiego materiału przekłada się na dużą trwałość tego typu narzędzi. Stal stosuje się między innymi w produkcji dźwigów niezbędnych do przeprowadzania prac na wysokościach.
Również rusztowania budowane są z profili stalowych. W tym przypadku duże znaczenie ma połączenie wysokiej wytrzymałości ze stosunkowo niedużą masą elementów. Rusztowania są narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego muszą być stosunkowo wytrzymałe. Jednocześnie są często transportowane oraz powinny nadawać się do wielokrotnego użytku. Z tego powodu ich produkcja wymaga zastosowania trwałego materiału.
Artykuł powstał we współpracy z hurtownią Euromixstal oferującą profile stalowe najwyższej jakości

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

http://swiatliteracki.com.pl/jak-panstwo-niemieckie-wspiera-pracownikow/ http://za10froszy.pl/stroj-jezdziecki-co-wybrac-na-pierwsze-lekcje-jazdy-konnej/ http://northtexaswish.org/jaki-zestaw-garnkow-wybrac-do-swojej-kuchni/