Prefabrykowane ściany betonowe a efektywność energetyczna

Budynki wykonane z prefabrykowanych ścian betonowych mają najczęściej dużą rozpiętość i złożoność architektoniczną. Zastosowanie w ich konstrukcji prefabrykatów, wpływa również na inne czynniki, wśród których bardzo ważnym efektywność energetyczna.
Właściwości energetyczne betonu mają ogromny wpływ na ogólną charakterystykę grzewczą budynku. Stąd też cieszy się on tak dużą popularnością w przypadku domów wielorodzinnych.

Beton a pojemność cieplna

Prefabrykowane ściany betonowe charakteryzują się bardzo dużą pojemnością cieplną. Oznacza to, że będą one się co prawda długo nagrzewać, ale też stosunkowo długo będą oddawać ciepło. Dzięki temu, różnice temperatur pomiędzy najcieplejszym a najchłodniejszym momentem doby, będą miały znikomy wpływ na temperaturę panującą w poszczególnych pomieszczeniach tak zbudowanego domu.
Oczywiście wspomniana pojemność cieplna będzie miała również duże znaczenie w kontekście oszczędności energii przez poszczególnych mieszkańców. Ciepło emitowane w jednym z pomieszczeń, będzie częściowo wpływało również na inne segmenty budynku, poprawiając ich charakterystykę termiczną.

Izolacja

Prefabrykowane ściany betonowe mogą być również dodatkowo izolowane. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się standardowe materiały izolacyjne, takie jak np. styropian. Ich grubość oscyluje najczęściej w okolicy 20 cm. Duża powierzchnia płyt prefabrykowanych umożliwia uniknięcie wystąpienia mostków termicznych, przez które część ciepła mogłaby uciekać.
Na szczęście dzięki nowatorskim rozwiązaniom, istnieje możliwość zredukowania grubości warstw izolacyjnych. Przykładowo styropiany nowej generacji znacznie lepiej radzą sobie z utratą ciepła. Dzięki temu, ich warstwa izolacyjna może być węższa średnio o 5 cm.

Termoizolacja a klimat

Zastosowanie nowych rozwiązań termoizolacyjnych w budynkach wykonanych z prefabrykowanych ścian betonowych, umożliwia zmniejszenie wpływu klimatu na warunki termiczne panujące wewnątrz konstrukcji budynku.
Widać to zwłaszcza w przypadku pomieszczeń znajdujących się w górnych partiach budynku. Dzięki zastosowaniu nowatorskich izolacji, możliwe jest zredukowanie temperatury w okresie letnim (do akceptowalnych wartości) i podniesieniu jej w okresie zimowym, z uwzględnieniem domowego systemu grzewczego.

Podsumowanie

Podsumowując, rola prefabrykowanych ścian betonowych w instalacjach termomodernizacyjnych budynku jest wręcz ogromna. Największy wpływ na to ma zwłaszcza ich powierzchnia, która eliminuje ryzyko powstania mostków termicznych wewnątrz konstrukcji nośnych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/pl/oferta/budownictwo-przemyslowe/prefabrykowane-sciany-betonowe-i-podwaliny

About the author

Related

http://ultimate-demi.org/wybieramy-nowoczesne-palenisko-na-taras/ https://e-oko.com/typy-na-dzis-koszykowka/ http://taravat-bahar.com/rozwod-jak-przebiega-i-czy-konieczna-jest-pomoc-adwokata/