Pompy przemysłowe – rodzaje pomp przemysłowych

Pompy przemysłowe to specjalistyczne urządzenia wykorzystywane w wielu rozmaitych branżach. Ich celem jest wytwarzanie optymalnego poziomu ciśnienia zarówno na wlocie, jak i wylocie. Różnica tych parametrów musi być dopasowana w taki sposób, aby zapewnić bezproblemowy i szybki transport cieczy. Za jej sprężenie odpowiadają takie elementy, jak m.in. membrana, tłok oraz wirnik. Pompa przemysłowa musi być dobrze dopasowana do przeprowadzanych procesów. Tylko wtedy będzie ona maksymalnie wydajna oraz niezawodna. Warto wiedzieć, że pompy przemysłowe dzielą się na dwie podstawowe grypy: wyporowe oraz wirowe.

Charakterystyka pomp wyporowych

W przypadku pomp wyporowych głównym elementem napędzającym jest wał. Jego moment obrotowy ściśle uzależniony jest od parametrów pracy silnika. Podciśnienie w układzie mogą również wywoływać takie elementy, jak m.in. nurnik, tłok, czy też ślimak. Pompy wyporowe „przeciskają” pożądaną ilość substancji w wybranym kierunku. Na uwagę zasługuje fakt, że urządzenia tego typu wymagają zwykle zastosowania tzw. zabezpieczeń, które chronią przed przeciążeniem. Najczęściej są to zawory przelewowe, które otwierają się w momencie, gdy ciśnienie w układzie przekracza dopuszczalną wartość.
Do najpopularniejszych rodzajów pomp wyporowych należą m.in.: pompy tłokowe, pompy membranowe, pompy zębate, pompy łopatkowe, pompy skrzydełkowe, pompy przewodowe, pompy puszkowe.
Zaletą tego rodzaju pomp jest fakt, że są one wytrzymałe oraz ponadprzeciętnie sprawne. Główną wadą jest to, że ich wydajność jest mocno ograniczona.

Charakterystyka pomp wirowych

Pompy wirowe posiadają wewnętrzny element wirujący, który jest podstawą ich działania. Zwykle mają one niewielkie rozmiary, jednak gwarantują one wysokie prędkości obrotowe. Wszystko to sprawia, że praca urządzenia jest niezwykle wydajna. Należy również dodać, że pompy wirowe mają zwartą i prostą konstrukcję. Niweluje to ryzyko awarii, czy też przeciążenia. Wynikiem tego są niższe koszty eksploatacji. Podstawowym minusem tego rodzaju pomp jest to, że nie mają one zdolności samo-zasysania (nie dotyczy to modeli krążeniowych samozasysających). To właśnie dlatego układ jest bardzo wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia, które mogłyby znajdować się w przepompowywanej substancji. Zanieczyszczenia w stanie stałym mogą nawet spowodować uszkodzenia mechaniczne pompy.
Pompy wirowe dzielą się na krętne (m.in. odśrodkowe, diagonalne, śmigłowe, czerpakowe) oraz krążeniowe (m.in. z kanałami bocznymi, peryferalne, z pierścieniem wodnym). Więcen informacji znajdziesz tutaj.

About the author

Related

ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy