Podział siłowników pneumatycznych

Przemysł w ostatnich latach bardzo się rozwinął, dzięki czemu powstało wiele nowych typów urządzeń oraz maszyn. Starsze konstrukcje zastąpiono nowymi, dzięki czemu stały się one wydajniejsze, cichsze i tańsze w użyciu. W wielu takich układach konstrukcyjnych maszyn stosuje się siłowniki, które są elementami wykonawczymi w całym systemie.

Zasada działania ostatniego członu

Pod wpływem działania siły, jedną energię przemienia się w drugą, co prowadzi do wykonywania przez urządzenie ruchu, który określa się w fizyce jako pracę. Siłowniki pneumatyczne wykorzystują w tym procesie czynnika roboczego na energię mechaniczną, która napędza turbiny bądź tłoki.
W tym przypadku wykorzystuje się sprężone powietrze, które wewnątrz tłoków, generuje energię mechaniczną, którą dzieli się na:
– prostoliniową,
– krzywoliniową,
– kątową.
Następnie przenoszona jest ona do kolejnych elementów konstrukcji, które przy jej pomocy, są napędzane.

Rodzaje siłowników pneumatycznych

Urządzenia te dzieli się na wiele sposobów, ze względu na rodzaj ruchu roboczego, występowania w nich tłoczysk oraz wariantów niektórych elementów. We wcześniejszym paragrafie wspomnieliśmy o typach generowanej energii mechanicznej, którą można utożsamiać z pierwszym wymienionym tutaj podziałem. Warto jednak dodać, że ruch prostoliniowy dzieli się dodatkowo ze względu na tryb działania, jest to kolejno jednostronny oraz dwustronny tryb pracy.
Siłowniki to dość duża rodzina urządzeń, w których wystąpić jako elementy robocze, mogą elementy tłokowe, mieszakowe, workowe, dętkowe, a także membranowe. Oczywiście, zależnie od typu zastosowanego elementu, siłownik pneumatyczny pracuje na odrobinę innej zasadzie, choć kluczowa jest sama zmiana energii czynnika roboczego na energię.

Co znajduje się w wewnątrz?

Kilkukrotnie wspominaliśmy o tym, że wewnątrz urządzeń tego typu znajduje się specjalne medium, które to bezpośrednio działa jako źródło energii. Czynnikiem w większości przypadków jest powietrze, choć zdarza się, że różni się ono ilościami składowymi konkretnych gazów.
Co bardzo ważne, w siłownikach pneumatycznych, będzie to zawsze gaz. Jeśli jakikolwiek producent dopuszcza zastosowanie w urządzeniach czynnik, który jest cieczą, trzeba zaliczyć go do maszyn hydraulicznych.
Podsumowując, siłowniki to urządzenia popularne wykorzystywane w większych konstrukcjach, gdzie pełnią funkcję ostatniego elementu wynikowego.
Artykuł powstał we współpracy z OBREiUP

About the author

Related

ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy