Po co wierci się w betonie?

Beton jest twardym kompozytem, połączeniem cementu z wypełniaczem, którym jest kruszywo. Jest to bardzo mocna i twarda substancja, niestety czasami trzeba w betonie wywiercić dziury. Położenie instalacji, przypadki jakichkolwiek awarii to tylko niektóre przyczyny, dla których potrzebne jest kucie betonu i specjalne odwierty w betonie.

JAK WIERCIĆ W BETONIE?

Wiercenie w betonie odbywa się przy pomocy specjalistycznych maszyn. Beton jest tak twardą substancją, że trudno jest w nim wywiercić dziurę szybko, używając przy tym tylko własnych rąk. Wiele domów zbudowanych jest z wielkiej płyty i aby w domu coś wykuć, trzeba posiłkować się wielkim młotem udarowym. Kucie betonu w domu przebiega długo i tylko przy pomocy bardzo dobrego sprzętu, można zmierzyć się z tym wyzwaniem.

ODPOWIEDNI SPRZĘT

Odwierty w betonie i kucie betonu jest możliwe przy użyciu specjalnych młotów, młotowiertarek czy młotów kłujących. Również bardzo często stosuje różnego rodzaju specjalne przecinaki mechaniczne. Sprzęt taki ma bardzo dużą moc i potrafi rozkuć najbardziej oporny beton.Wiercenie w betonie, natomiast, możliwe jest przy pomocy wiertarek udarowych lub wspomnianych już młotowiertarek. Odwierty w betonie, wykonywane na zewnątrz budynków, robi się przy pomocy młotów pneumatycznych lub specjalnych, przeznaczonych do kłucia betonu maszyn.Istnieją także specjalne metody, które pozwalają na wiercenie w betonie i na różnego rodzaju kucia betonu. Taką, najnowocześniejszą, metodą są wiercenia techniką bezpyłową, nazywaną powszechnie diamentową.

NA CZYM POLEGA CIĘCIE DIAMENTOWE?

Techniką diamentową tnie się beton bardzo precyzyjnie i bezpyłowo. Używa się w tym przypadku specjalnych pił diamentowych, które pozwalają na wywiercenie w betonie kilku lub nawet kilkunastu odwiertów, bardzo równych. Robi się to bardzo precyzyjnie i bez kurzu czy jakiegokolwiek pyłu.Wiertnice diamentowe to urządzenia służące do bezpośredniego wiercenia i kucia betonu, ich rozmiary nie są wielkie, zatem przy ich pomocy można beton rozkuć wszędzie tam gdzie jest mało miejsca. Oprócz tego sama czynność kucia odbywa się w bardzo szybkim czasie, co powoduje bardzo małe i niskie natężenie hałasu.

KUCIE KORONOWE

Inną metodą prostego i łatwego rozkuwania betonu jest metoda koronowa, polega ona na użyciu specjalnych przedłużek, mocowanych do wiertnic. Przy ich pomocy możemy zrobić odwierty pionowe i poziome w betonie.

About the author

Related