Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa – jak się do niej przygotować?

Dla wielu rodziców pierwsza wizyta dziecka u stomatologa to powód do przyspieszonego bicia serca lub bólu głowy. Prawdą jest, że zachowanie rodzica widzi samo dziecko i zaczyna wyczuwać strach, gdyż rodzic nie odpowiada szczerze na jego pytania. To najczęściej popełniany błąd, po którym dziecko faktycznie zaczyna odbierać każdą wizytę u stomatologa jako traumę. Jak przygotować siebie i dziecko do tej wizyty? Okazuje się, że nie musi być ona przykrym doświadczeniem!
Podstawą jest wybór odpowiedniego stomatologa. Warto popytać znajomych o specjalistę, który przyjmuje i zajmuje się uzębieniem dzieci. Stomatolodzy przyjmujący w swoich gabinetach dzieci mają odpowiednie podejście do małych pacjentów, a sama wizyta adaptacyjna polega przede wszystkim na zapoznaniu się z samym lekarzem, gabinetem i jego wyposażeniem. W takich wypadkach wyposażenie gabinetów lekarskich to nie tylko fotel dentystyczny oraz niezbędne narzędzia, ale również ciekawe i kolorowe tablice, skierowane właśnie do dzieci. Na tablicach w przyjazny sposób przedstawia się zasady dbania o zdrowy uśmiech oraz zagrożenia takie jak próchnica. Na tablicach mogą być także zamieszczone metody szczotkowania zębów – wszystko to stworzone specjalne dla dzieci.
Podczas wizyty dziecko może zadawać pytania dotyczące samej pracy, a zadaniem lekarza jest odpowiedzieć zgodnie z prawdą. Zdarza się, że dziecko zachęcone przyjaznym kontaktem samo chętnie siada na fotelu dentystycznym i pozwala na wykonanie przeglądu dentystycznego.

Jak przygotować dziecko w domu?

Zanim wybierzemy się z dzieckiem do stomatologa możemy w zaciszu domu zapoznać go z bajkami edukacyjnymi oraz książeczkami o tematyce dbania o zęby. Bajki znajdziemy w sieci, książeczki dostępne są w licznych księgarniach internetowych. Możemy także rozmawiać z dzieckiem o tym, jakie konsekwencje niesie za sobą spożywanie nadmiernej ilości słodkości.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION