Paradontoza – czym jest? Jak leczyć?

Paradontoza jest coraz powszechniejszym problemem wśród Polaków – szacuje się, że prawie połowa z nas może mieć kłopoty z tym poważnym schorzeniem. Tak duży odsetek chorych wynika z faktu, iż ciężko jest zdiagnozować tę chorobę w pierwszych jej stadiach. Nie jest również prawdą, że choroba ta dotyka wyłącznie ludzi starszych – już coraz młodsze osoby zgłaszają się do stomatologów z problemem nadmiernie odsłoniętych szyjek zębowych oraz krwawiącymi dziąsłami.
Paradontoza jest jedną z chorób przyzębia, której powodem najczęściej jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, zła dieta, ale też nieprawidłowe leczenie stomatologiczne, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i zalegający na zębach kamień. Do innych czynników sprzyjających powstawaniu paradontozy wymienia się wady zgryzu. To jednak kamień nazębny jest głównym powodem występowania paradontozy – gromadzące się bakterie wnikają głęboko do kieszonek zębowych, powodując stany zapalne i liczne choroby.
Pierwszym symptomem jest zapalenie dziąseł (objawy to krwawienie dziąseł, zmiana ich koloru i konsystencji, odsłonięcie kieszonek zębowych). Pacjenci mogą rozpoznać ten problem także po posmaku krwi w ustach, bólu szczęki i rozchwianiu zębów. Nieleczona paradontoza prowadzi do stopniowego wypadania zębów.

Czy istnieje skuteczne leczenie?

Obecnie medycyna ma znacznie więcej do zaoferowania w dziedzinie leczenia paradontozy niż jeszcze 15-20 lat temu. Przyczyniły się do tego nowe odkrycia oraz zastosowanie nowoczesnych technik leczenia. Obecnie leczenie paradontozy jest możliwe, jednak zabiegi nie należą do najtańszych. Stomatolodzy skupiają się na czyszczeniu i spłycaniu kieszonek zębowych, stosowaniu antybiotyków, regularnym usuwaniu kamienia nazębnego. Istotna jest informacja, że nawet zaawansowana paradontoza nadaje się do leczenia.
Czytaj więcej na stronie: gabinet stomatologiczny Dental4You w Krakowie.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION