Ośrodek leczenia uzależnień – co to za miejsce?

Osoby zmagające się z uzależnieniami szukają pomocy wśród bliskich. Samo podjęcie decyzji o próbie wyjścia z uzależnienia to już ogromny sukces. Często właśnie przyczyniają się do niego przyjaciele i domownicy. Ale w przeprowadzeniu leczenia konkretnego uzależnienia przyda się wsparcie profesjonalistów z ośrodków leczenia uzależnień. Zresztą najbliżsi sami często są współuzależnieni i potrzebują pomocy. Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacji, kiedy uzależnienie trwa bardzo długo.

Co to jest ośrodek leczenia uzależnień?

Ośrodki uzależnień to miejsca, w których osoby uzależnione mogą liczyć na konkretną pomoc, dostosowaną do ich problemów. Udzielą jej profesjonalni terapeuci. Jeśli potrzebna będzie pomoc psychiatry czy psychologa, to pacjenci również mogą na nią liczyć. W dobrym ośrodku leczenia uzależnień przygotowuje się indywidualny program terapii.
Leczenie alkoholizmu i innych uzależnień od substancji psychoaktywnych, leczenie hazardu i innych uzależnień behawioralnych – tego typu problemy pomogą nam rozwiązać terapeuci z ośrodka leczenia uzależnień. To najczęściej takie same placówki jak ośrodki terapii uzależnień, kliniki terapii uzależnień czy też ośrodki odwykowe. Zaliczają się do nich ośrodki leczenia alkoholizmu, ośrodki leczenia hazardu czy też ośrodki leczenia narkomanii, które niekiedy obejmują terapię uzależnień wszystkich tych chorób. Często bowiem dzieje się tak, że pacjent jest uzależniony od kilu rzeczy jednocześnie.

Co to jest leczenie odwykowe?

Często zamiast określenia – terapia uzależnień czy leczenie uzależnień –  mówi się: leczenie odwykowe. Takie ujęcie sprawy staje się jednak coraz mniej popularne, co wiąże się ze zmianą samego podejścia do tematu uzależnienia. Pojawiają się też kolejne formy uzależnień. Jak uzależnienie od dopalaczy.

Zmiana podejścia, czyli na drodze do lepszego życia

W dzisiejszych czasach coraz rzadziej mówi się o leczeniu odwykowym. Gdyż bierze się pod uwagę szereg problemów towarzyszących uzależnieniu. Nie tylko abstynencja jest ważna, ale prowadzenie wartościowego i szczęśliwego życia. Nie wystarczy wyłącznie – odwyknąć od narkotyków, alkoholu, hazardu, dopalaczy. Ważne jest wytrwanie w tej abstynencji i odnalezienie w sobie siły, która pozwala z problemami codzienności uporać się w inny sposób niż sięganie po alkohol czy zagranie w grę hazardową.

About the author

Related