Obrzeża meblowe – zastosowania i rodzaje

Obrzeża meblowe to element powszechnie wykorzystywany do produkcji mebli. Stosuje się je do zabezpieczenia krawędzi mebla wykonanego z płyt. Jest to niezbędne w celu zapewniania trwałości oraz odpowiedniego efektu estetycznego.

Funkcje obrzeży

Obrzeża naturalne oraz inne rozwiązania tego typu to przede wszystkim materiał ochronny. Trzeba pamiętać, że krawędzie mebli to element, który zawsze jest narażony na uszkodzenia. Dlatego musi być odporny na ścieranie i zarysowania. Jednocześnie obrzeża zabezpieczają krawędź przed działaniem wody i wilgoci.
Oczywiście ten element odgrywa również bardzo ważną rolę estetyczną i będzie wpływać na ostateczny wygląd mebla. W tym celu wybrany materiał musi być nie tylko odporny, ale powinien także idealnie przylegać do powierzchni płyty.

Rodzaje

Takie materiały dzieli się przede wszystkim pod względem zastosowanego tworzywa oraz ich wyglądu. Do niedawna bardzo często można było spotkać meble z obrzeżami wykonanymi z papieru. Takie rozwiązanie jednak z oczywistych powodów nie wyróżniało się zbyt wysoką jakością. Ponieważ wymagania klientów dotyczące standardu wykończenia znacznie wzrosły, na rynku pojawiły się dużo lepsze obrzeża naturalne.
Takie rozwiązanie to bardzo dobre połączenie trwałości z estetycznym wyglądem. Wykorzystanie obrzeży naturalnych nadaje meblom wyjątkowo atrakcyjny wygląd, który sprawia, że stają się bardziej eleganckie. Jednocześnie oczywiście dużą zaletą jest wysoka trwałość, która sprawi, że krawędzie mebli będą wolniej ulegać zużyciu i nie stracą idealnego wyglądu.
Wśród obrzeży naturalnych można znaleźć bardzo dużo różnych rozwiązań, które doskonale odwzorowują wygląd różnych gatunków drewna rodzimych oraz zagranicznych. Dużą popularnością cieszą się tradycyjne rozwiązania jak buk i wiśnia. Zainteresowanie budzą także egzotyczne wzory, wyraziste odcienie oraz obrzeża o wyrazistym, nieregularnym rysunku słojów.

Jakość jest w cenie

Oczywiście ceny obrzeży naturalnych są wyższe od ich odpowiedników gorszej jakości. Warto jednak pamiętać, że ten bardzo ważny element jest jednocześnie stosunkowo niewielki. Zastosowanie dobrych, estetycznych i solidnych obrzeży nie spowoduje znacznego wzrostu ceny, jednocześnie w bardzo dużym stopniu zwiększy atrakcyjność mebla.
Przy zakupie mebli warto zwrócić szczególną uwagę na jakość obrzeży, które zostały wykorzystanie do ich produkcji. Dzięki temu można uniknąć zainwestowania w kiepski produkt, który szybko ulegnie uszkodzeniu i łatwo straci swój atrakcyjnych wygląd.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION