O zaletach depilacji pastą cukrową

Szukając alternatywy dla usuwania niechcianego owłosienia maszynką, woskiem lub depilatorem warto zwrócić się w stronę natury. Rosnącą popularność zdobywa znana od prawie 4000 tysięcy lat metoda „woskowania” za pomocą pasty otrzymanej z cukru, miodu, wody i soku z cytryny. Jakie są zalety jej stosowania?

Żegnaj bólu!

Ze względu na kilka swoich właściwości, depilacja pastą cukrową sprawia dużo mniej bólu niż tradycyjne woskowanie. Po pierwsze, ze względu na brak substancji żywicznych, a wysokie stężenie łatwo rozpuszczalnego cukru, pasta nie przylega do naskórka. Dzięki temu zrywanie nałożonej warstwy nie powoduje podrażnień skóry. Skóra jest mniej zaczerwieniona, brak ryzyka poparzenia (jak w przypadku nakładania gorącego wosku). Pastę cukrową nakłada się w letniej temperaturze – nie trzeba jej wcześniej podgrzewać, zatem bez przeszkód mogą tę metodę stosować osoby z problemami naczyniowymi i wrażliwą skórą.
Drugą przyczyną dla której depilacja pastą jest mniej bolesna jest usuwanie „plastrów” zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. W ten sposób następuje niejako „wysunięcie” go z mieszka włosowego, co jest zabiegiem mniej bolesnym niż wyrywanie przeciwnie do kierunku wzrostu, grożące złamaniem włosa i w efekcie obniżeniem efektywności zabiegu. Nienaruszony naskórek, a co za tym idzie także mieszki włosowe nie ulegają podrażnieniu – depilacja pastą cukrową przynosi mniej stanów zapalnych i niechcianych zmian skórnych.

Witaj piękna skóro!

Niewiele zabiegów polegających na usuwaniu włosów polepsza wygląd skóry – stosowanie maszynki grozi powstaniem ranek i blizn, wosk i depilator przy nieodpowiedniej pielęgnacji równa się zapaleniu mieszków włosowych, laserowa depilacja grozi przebarwieniami. Jedynie laser IPL może pomóc w zamknięciu rozszerzonych naczynek. Tymczasem, regularne stosowanie pasty cukrowej, może zastąpić używanie kilku innych kosmetyków do pielęgnacji.
Znajdujący się w paście cukier i miód mają działanie delikatnie peelingujące, odsłaniają zatem nową i promienistą skórę, złuszczając stare komórki i ułatwiając także usuwanie włosków – których nie blokują suche i zrogowaciałe fragmenty naskórka. Dodatkowo, w procesie rozpadu cukru (dzięki dodaniu do pasty cytryny lub kwasu cytrynowego) wytwarza się glukoza, która ma właściwości nawilżające. Depilacja, peeling i nawilżanie w jednym, czegóż chcieć więcej?

Dodatkowe korzyści

Ze względu na w pełni naturalny skład pasty, depilacja pastą cukrową jest idealnym rozwiązaniem dla miłośniczek ekologicznej pielęgnacji. Po zabiegu skóra jest miękka i delikatna, a do usunięcia resztek pasty wystarczy nasączony ciepłą wodą ręczniczek lub wacik. Co ważne, pasta używana do zabiegu jest także wydajna – tą samą „kulką” można depilować kilka miejsc, zatem niewielka ilość preparatu wystarczy do wydepilowania całego ciała.
Skuteczność depilacji przy użyciu pasty cukrowej jest porównywalna do depilacji woskiem, a zatem jest okres około 2-3 tygodni. Ze względu na możliwość wyrywania włosków we wczesnej fazie wzrostu, z czasem ulegają one delikatnemu osłabieniu i zabieg można wykonywać rzadziej.
Artykuł powstał we współpracy z Medica SPA z Warszawy

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION