Nauka korzystania z kuwety

Szkolenie kotów i psów, także w dziedzinie utrzymania czystości, znacznie się różni. Nauka korzystania z kuwety może być żmudna, gdyż kociak nie znajduje powodu, by nie brudzić tam, gdzie mu się podoba. Trzeba odwołać się do jego naturalnych odruchów.
Po pierwsze, należy odpowiednio przygotować miejsce. Kuweta powinna mieć wymiary przynajmniej 45 cm x 35 cm. Na rynku mamy też ogromny wybór żwirków. Jednak wielu kocich wrażliwców nie skorzysta z kuwety, gdy żwirek pachnie zbyt mocno albo nie ma złą strukturę. Najlepiej zaczynać od bezwonnego żwirku bentonitowego lub drzewnego. Doskonale sprawdza się również żwirek silikonowy.  Toaleta powinna stać w spokojnym miejscu.
Kota należy wkładać do kuwety rano i wieczorem, lub gdy widzimy, że szuka miejsca do załatwienia się. Dzięki temu będzie kojarzył to swoją toaletę z potrzebą. Jeśli jednak mimo to brudzi poza kuwetą, wkładajmy do niej odchody pozostawione w innym miejscu mieszkania. Kot mocno reaguje na ich zapach. Po wypróżnieniu nagradzajmy go przysmakiem i czułością. Pokazujmy też, że żwirek służy do zagrzebywania, co pobudzi naturalne instynkty. Trzeba też pamiętać o regularnym sprzątaniu kuwety, niektórzy koci arystokraci lubią mieć świeżo nawet po jednym skorzystaniu.
Jeśli nie wiesz jaki żwirek dla kota wybrać wejdź na stronę www.zoocentrum24.pl i zapytaj sprzedawcę o najlepszy wybór.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION