Lakier kameleon – przyszłość tuningu?

Jeszcze kilkanaście lat temu, w czasach świetności filmu „Szybcy i wściekli” na ulicach można było zobaczyć samochody, które były w pewnym sensie naśladowaniem stylu tuningu ukazanego w filmie – olbrzymie spoilery, zderzaki do ziemi i lakier typu kameleon. Co powinniśmy wiedzieć o tego typu lakierze? Czy jest szansa, aby w najbliższej przyszłości powróciła na niego moda?

Brak popularności?

Wbrew pozorom już na samym początku rozważań na temat lakieru kameleon trzeba zaznaczyć, że ten typ lakieru nigdy nie był specjalnie popularny – wynika to przede wszystkim ze znacznie wyższych kosztów związanych z zakupem samego lakieru jak i związanych z jego nałożeniem na samochód. Lakier typu kameleon potrafi kosztować kilkukrotnie więcej od lakieru metalicznego! W przypadku, gdy lakier kameleon ma mienić się wieloma odcieniami to jego cena wzrasta jeszcze bardziej. Niczym niezwykłym nie są koszty samego materiału na pomalowanie samochodu w wysokości 3-10 tysięcy złotych.
Również ze względu na koszty lakier kameleon nie jest stosowany przez producentów samochodów. Nie zdarzyło się jeszcze, aby któryś producent wypuścił na rynek „normalny i cywilny” samochód, który były lakierowany kameleonem – kameleonem lakierowane są jedynie specjalne wersje danych modeli w zależności od wizji danego producenta. Jednym z takich samochodów był bez wątpienia Nissan Primera P11 w specjalnej wersji STW – samochód wypuszczony na rynek w limitowanej edycji liczącej zaledwie 200 numerowanych egzemplarzy pokrytych między innymi kameleonem.

Jak to wygląda dzisiaj?

W przypadku Nissana Primery P11 STW, obecni użytkownicy narzekają nie tylko na dostępność lakieru identycznego z oryginalnym oraz jego ceny – lakier dostępny jest jedynie w opakowaniach litrowych i nawet pomalowanie jednego elementu wiąże się z tego powodu z olbrzymimi kosztami. Z drugiej jednak strony taki lakier wyróżnia się na ulicy i sprawia, że nawet z pozoru zwykły samochód staje się wyjątkowy.

Kto pomaluje?

Lakier kameleon jest specjalnym rodzajem lakieru, który wymaga odpowiedniej techniki malowania – nie warto decydować się w jego przypadku na jakiegokolwiek lakiernika, a najlepiej powierzyć samochód osobie, która miała już doświadczenie w lakierowaniu kameleonem. Nie jest to łatwa sztuka, aby uzyskać odpowiedni efekt – zwłaszcza w przypadku napraw lakierniczych, a nie malowania całego samochodu.

Przyszłość?

Nie wydaje się zatem uzasadnione twierdzenie, że w niedalekiej przyszłości miałoby się coś zmienić na korzyść zastosowań lakieru kameleon i jego popularności.
Profesjonalny lakier kameleon posiada w swojej ofercie sklep Lakiery24.com

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION