Kredyt od podszewki – co warto o nim wiedzieć?

Umowa kredytowa to poważne zobowiązanie, które zazwyczaj zawieramy na lata, jak nie dziesięciolecia, dlatego warto wiedzieć jak najwięcej o procesie jego przyznawania.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Każdy bank ma własne sposoby na obliczanie zdolności kredytowej swoich klientów, żeby zminimalizować ryzyko tak nieprzyjemnych zdarzeń jak upadłość konsumencka, ale pewne aspekty są wspólne. Mówiąc najprościej na zdolność kredytową wpływają negatywnie już istniejące zobowiązania (nie tylko kredyty, ale także opłaty czy abonamenty), a pozytywnie to, ile zarabiamy połączone z tym, jak radzimy sobie ze spłatą naszych bieżących zobowiązań.

Historia kredytowa, czyli kwestia zaufania

Wyobraź sobie sytuację, że obca osoba prosi cię o pożyczenie sporej sumy pieniędzy. Nie brzmi to jak rozsądny pomysł, prawda? Nie inaczej jest w przypadku banków. Zanim udzielą one kredytu, starają się poznać swojego klienta od podszewki, minimalizując w ten sposób ryzyko opóźnień w spłacie zobowiązań albo ich zupełnego braku.
Jak banki oceniają naszą historię kredytową? Przede wszystkim korzystając z informacji zawartych w bazach BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej.

BIK, czyli pozytywny obraz kredytobiorcy

W bazach BIK nie znajdują się tylko i wyłącznie negatywne informacje. Ba, prawda jest taka, że w przeważającej większości są to dane pozytywne, a więc budujące nasz dobry obraz w oczach banku. Warto więc zadbać o to, by w trakcie podpisywania umowy o kredyt zezwolić BIK na przetwarzanie naszych danych osobowych.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION