Kopalnie – jak zwiększyć bezpieczeństwo górników?

Kopalnie od stuleci były miejscem najtrudniejszej pracy, jakiej podejmował się człowiek. Niezwykle trudne warunki panujące pod ziemią oraz zagrożenie wybuchem metanu sprawiało, że do pracy tej delegowani byli początkowo skazańcy oraz niewolnicy. Z biegiem czasu praca w kopalniach przekazana została śmiałkom, którzy byli nagradzani za swoje poświęcenie, jednak nie były to kwoty adekwatne do ryzyka, jakie podejmowali.

Dzisiaj – pomimo licznych usprawnień, maszyn górniczych oraz doświadczenia – zdarzają się wypadki na kopalniach. Zazwyczaj ich powodem są tąpnięcia ziemi, wybuchy metanu. Powszechnym problemem jest także problem ze stałym dopływem tlenu, szczególnie w sytuacji po zawaleniu chodnika, kiedy to tlen jest decydującym czynnikiem, czy uwięziony górnik przeżyje czy też nie.
Wśród największych zagrożeń wymienia się oczywiście metan – ten bezwonny gaz jest niezwykle wybuchowy, a dodatkowo dawniej trudno go było wykryć. Tym celu górnicy korzystali z kanarków – kiedy te niewielkie ptaszki przestawały śpiewać oznaczało to, że wyczuły one zagrożenie w powietrzu i konieczna była szybka ewakuacja.

Przede wszystkim: wentylowanie

Współcześnie jednym z najważniejszych elementów wyposażenia kopalń są bez wątpienia wentylatory przemysłowe. Informacje potrzebne do doboru wentylatora do kopalni jasno wskazują, z jakich materiałów powinien być on stworzony oraz jakie parametry pracy musi spełniać. Ze względu na trudne warunki panujące pod ziemią urządzenia te muszą być odporne na działanie zmiennych temperatur, wilgoci, rdzy. W tym celu producenci dbają o to, aby każdy element wentylatora posiadał podwójne wzmocnienie konstrukcyjne oraz był pokryty odpornymi na rdzę farbami. Wentylatory umieszczane są w szybach wentylacyjnych – ich zadaniem jest stałe dostarczanie świeżego powietrza, ale także usuwanie dwutlenku węgla i innych gazów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia czy życia górników.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION