Wizyta w gabinecie medycyny estetycznej, w szczególności ta pierwsza, może być nieco stresująca, jeśli nie wiadomo, czego się spodziewać. Niektórzy pacjenci nie są do końca przekonani, kiedy jest ten właściwy moment na to, aby skorzystać z zabiegów wchodzących w zakres wspomnianej dziedziny. Warto jednak wiedzieć, iż omawiane procedury kierowane są do wszystkich dorosłych osób — bez górnej granicy wieku. Zabiegi kierowane są ponadto do pacjentów, którzy borykają się z różnymi estetycznymi problemami. Kiedy można rozważyć skorzystanie z usług lekarza medycyny estetycznej?
Wiek i medycyna estetyczna
Jednym z pierwszych aspektów, jaki należy poruszyć, jest wiek pacjenta. Wiele problemów natury estetycznej może pojawiać się wraz z przemijającymi latami. Inne natomiast będą wiązały się z indywidualnymi predyspozycjami pacjenta, jego stanem zdrowia, funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej, czy prowadzonym trybem życia i pracą. Dlatego też nie można powiedzieć jednoznacznie, od jakiego wieku pacjenci mogą zacząć korzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Mogą to być zarówno osiemnastolatkowie, jak i seniorzy. Jest to kwestia bardzo indywidualna, omawiana wspólnie z lekarzem prowadzącym.
Zmiany wynikające z wieku
O ile ograniczenia wiekowe nie istnieją, tak niektóre zabiegi medycyny estetycznej wykonuje się częściej u pacjentów starszych. Przykładem mogą być zmiany zmarszczkowe. Predyspozycję do ich występowania mają przeważnie osoby po 35. roku życia, u których poziom kolagenu i elastyny w skórze stopniowo spada, a zmarszczki zaczynają się coraz bardziej uwydatniać. Można rozważyć konsultację z lekarzem, gdy zauważy się jedne z pierwszych takich zmian na twarzy. W takiej sytuacji można szybciej i skuteczniej przeciwdziałać pojawianiu się dalszych zmarszczek.
Wraz z wiekiem u niektórych pacjentów zaczynają uwidaczniać się także plamy pigmentacyjne, a skóra staje się szara, mniej elastyczna, szorstka w dotyku. W takich okolicznościach lekarz może doradzić skorzystanie z różnych wypełniaczy, jak kwas hialuronowy, czy toksyny botulinowej bądź laseroterapii.
Problematyczna sylwetka
Kiedy jeszcze pacjenci udają się do lekarza medycyny estetycznej? Jest tak w sytuacji, gdy zauważają różne, niezadowalające zmiany w swojej sylwetce. Ta dziedzina, jak i doświadczenie i wykształcenie lekarzy, umożliwia przeprowadzanie zabiegów modelujących, wolumetrycznych i odchudzających. W zależności od zastosowanej procedury można także wpłynąć na zwiotczałą skórę, nadać jej większej elastyczności i jędrności.
W niektórych zabiegach stosuje się usieciowany kwas hialuronowy np. w wolumetrii twarzy, subtelnych zmianach kształtu nosa, policzków, brody, wypełnianiu doliny łez, poprawie owalu twarzy. Z kolei zabieg, jakim jest lipoliza iniekcyjna, wpływa na komórki tkanki tłuszczowej i wspiera proces odchudzania.
Należy także wspomnieć o zastosowaniu tkanki tłuszczowej w modelowaniu sylwetki, kiedy to pobranie jej z jednego obszaru może wpłynąć na zmniejszenie objętości talii lub ud, a jej przeszczep do innego miejsca na ciele zwiększy jego objętość i poprawi kształt. W modelowaniu sylwetki stosuje się także nici liftingujące — nie tylko na twarzy, ale także na ramionach lub pośladkach.
Również i w przypadku niezadowalającej sylwetki pacjenci mogą zgłosić się do lekarza medycyny estetycznej i zapytać o możliwości jej poprawy.
Defekty estetyczne wynikające z predyspozycji zdrowotnych
Na konsultację z lekarzem medycyny estetycznej umawiają się ponadto pacjenci, którzy np. borykają się z trądzikiem lub łysieniem. Niektóre procedury mogą wpływać odżywiająco i rewitalizująco na skórę i tkanki, co przykładowo prowadzi do polepszenia mikrokrążenia skóry, poprawia jej kondycję i stwarza odpowiednie warunki do wzrostu włosów. W przypadku trądziku stosuje się np. laser, który umożliwia zmniejszenie zmian, jakie powoduje wspomniana choroba.
Istnieje wiele problemów natury estetycznej, z którymi można zwrócić się do lekarza. Jeśli chcesz o nich porozmawiać, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.