Jakimi metodami można zmienić kształt nosa?

Operacja plastyczna nosa jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w klinikach chirurgii plastycznej, zaraz obok liposukcji oraz operacji powiększania piersi. Dzięki zabiegowi możemy pozbyć się krzywego czy zbyt szerokiego nosa. Ale czy operacja chirurgiczna to jedyna metoda korekcji kształtu nosa? Czy istnieją inne, mniej inwazyjne metody?
Zabiegi mające na celu zmianę kształtu nosa przeprowadza się z dwóch powodów: estetycznych i medycznych. Pacjenci często narzekają na mało zgrabny i garbaty nos, nie odpowiada im jego kształt oraz nieproporcjonalny wygląd. Najczęściej celem operacji jest nadanie satysfakcjonującego dla pacjenta kształtu nosa. Operacje plastyczną nosa, czyli rynoplastykę wykonuje się także z uwagi na wskazania medyczne. W tej materii przoduje septoplatyka – zabieg, który ma na celu wyprostowanie przegrody nosowej. Celem operacji nierzadko jest rekonstrukcja struktur nosa, które uległy uszkodzeniu w wyniku np. choroby czy urazu. Zmiana kształtu i wyglądu nosa jest możliwa poprzez zmianę długości nosa, skorygowanie asymetrii czy zwężenie czubka nosa. „Zakres zmian w wyglądzie nosa może być bardzo duży, ale zazwyczaj to, co można nazwać „całkowitą zmianą” jest rozwiązaniem odradzanym pacjentom. Im mniejszą ingerencją uda się osiągnąć zadowalający rezultat, tym lepiej, a ustalanie właściwego kształtu nosa to procedura bardzo indywidualna i składająca się z kilku etapów” – tłumaczy dr n. med. Ireneusz Siewiera, specjalista chirurg plastyk.
Najpopularniejszą, przynoszącą najbardziej spektakularne rezultaty, ale też najbardziej inwazyjną metodą korekcji nosa jest operacja plastyczna. Rynoplastyka należy do najtrudniejszych zabiegów chirurgii plastycznych, dlatego tak ważne jest doświadczenie oraz kwalifikacje lekarza przeprowadzającego operację. Kwalifikacji do zabiegu dokonuje się na podstawie wyników badań pacjenta oraz  wizualizacji efektów operacji. Jeśli zostaną one zaakceptowane przez pacjenta, przystępuje się do zabiegu (więcej tutaj: www.tourmedica.pl/blog/operacyjne-sposoby-zmiany-ksztaltu-nosa)
Rynoplastyka przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym. Korekta nosa wykonywana jest przez technikę zamkniętą bądź otwartą, w zależności od części nosa, które mają zostać poddane zabiegowi. Technika zamknięta opiera się na wykonaniu nacięć wewnątrz nosa, natomiast podczas operacji wykonywanej techniką otwartą nacięcia prowadzi się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nosa. Kolejnym etapem zabiegu jest modelowanie określonych struktur nosa, czyli punkt kulminacyjny operacji. Chirurg unosi, redukuje lub odbudowuje kształt nosa, w zależności od oczekiwanych efektów. Operacyjna korekcja nosa jest zabiegiem wysoce inwazyjnym, stąd długi okres rekonwalescencji. Obrzęk może utrzymywać się do kilku tygodni, a dolegliwości wymagają zazwyczaj dwutygodniowej nieobecności w pracy. Operacja jest jedyną metodą, która pozwala na uzyskanie trwałych i permanentnych rezultatów.

Nieoperacyjne metody korekcji nosa

Alternatywnym rozwiązaniem jest zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy na stałe zagościł w gabinetach medycyny estetycznej, a jego szerokie zastosowanie pozwala także na wykonanie korekcji nosa. Efekty zabiegu utrzymują się maksymalnie do 12 miesięcy. Preparaty na bazie kwasu hialuronowego umożliwiają uniesienie czubka nosa lub wypełnianie zagłębień na linii nosa. Nie we wszystkich przypadkach zastosowanie kwasu hialuronowego może przynieść oczekiwane rezultaty, dlatego warto skonsultować się z lekarzem i zorientować się, czy korekta nosa bez skalpela będzie możliwa.
Nowością w gabinetach medycyny estetycznej, która umożliwia przeprowadzanie niechirurgicznej rynoplastyki, są nici liftingujące. Zabieg pozwala na zwężenie czubka nosa i polega na wprowadzeniu pod skórę specjalistycznych nici. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga od pacjenta rezygnacji z normalnej aktywności. Efekty utrzymują się do 18 miesięcy. Zarówno zabiegi z wykorzystaniem nici liftingujących, jak i iniekcje kwasu hialuronowego można systematycznie powtarzać, aby rezultaty utrzymywały się przez długi czas. Wyboru metody korekcji nosa dokonuje się w ścisłej współpracy z lekarzem.

About the author

Related