Jak zostać operatorem robota spawalniczego?

Jesteśmy dzisiaj niewątpliwie świadkami niewiarygodnego wręcz postępu techniki. Objawia się to między innymi coraz większą automatyzacją pracy w większości gałęzi przemysłu. Dobrym przykładem jest tu powszechnie używany robot spawalniczy, do obsługi którego potrzebny jest jednak wykwalifikowany pracownik.

Pewna praca w zawodzie

Wydaje się, że operator robota spawalniczego zawsze znajdzie pracę. Obecnie w Polsce, dla osób z konkretnymi umiejętnościami nie brakuje zatrudnienia. Warto w tym miejscu zauważyć, że posługiwanie się robotem spawalniczym nie musi być poprzedzone studiami, ani nawet skończeniem kierunkowej szkoły zawodowej. Wystarczy zdać jedynie kurs, dlatego wydaje się, że warto zainteresować się tym zajęciem.

Kto może spawać?

Tak na dobrą sprawę, spawać może każdy kto zda odpowiedni egzamin. Jak już wcześniej wspomniano, wystarczy ukończenie kursu, ażeby móc przystąpić do egzaminu. Zarówno kurs jak i egzamin składają się zarówno z części praktycznej jak i teoretycznej.
Warto zauważyć, że egzamin jest państwowy, co oznacza, że niezależnie od tego, gdzie uczęszcza się na szkolenie zdaje się go w ten sam sposób. Wynika to z tego, iż przykłada się dużą wagę, aby egzamin zdawały jedynie te osoby, które rzeczywiście potrafią posługiwać się sprawnie robotem spawalniczym. Jest to istotne z tego względu, że jeśli robot spawalniczy wpadnie w niepowołane ręce może być bardzo niebezpieczny. Niemniej jednak, kiedy operuje nim wykwalifikowany pracownik zagrożenie jest raczej niewielkie.

Warunki przystąpienia do kursu

Na kurs spawania na robot spawalniczy zapisać może się prawie każdy. Warunki, które trzeba spełnić nie są bowiem wymagające. Oczywiście, trzeba być osobą dorosłą, dlatego minimum to ukończenie 18 roku życia. Ponadto, należy mieć skończoną co najmniej szkołę podstawową. Oznacza to, że kurs można realizować będąc jeszcze uczniem szkoły zawodowej, nie trzeba czekać na zakończenie edukacji szkolnej.

Cena kursu

Oczywiście, ceny kursów są różnorodne, w zależności od tego, kto przeprowadza szkolenie. Ponadto, trzeba liczyć się też z obowiązkiem uiszczenia opłaty za egzamin z obsługi robota spawalniczego. Ogólnie wydatek nie jest więc mały, ale z reguły jest bardzo opłacalny.
Ponadto, trzeba też mieć na uwadze, ze często kursant nie płaci w ogóle za szkolenie lub też ponosi jedynie część kosztów. Wynika to z tego, że pracodawcy całkiem często wysyłają swoich podwładnych na tego typu kursy, ażeby zwiększali oni swoje umiejętności i przydatność do pracy w danej fabryce.

About the author

Related