Jak zorganizować czas seniorowi

Nasze społeczeństwo – tak jak w zasadzie każde inne – coraz bardziej się starzeje, a tym samym średni stan zdrowia osób w zaawansowanym wieku się pogarsza. Wbrew pozorom, nie jest to wiadomość bardzo zła, mimo że faktycznie nie brzmi najlepiej. Pamiętajmy jednak, że alternatywą byłaby krótsza długość życia, więc chyba już lepiej pogodzić się z sytuacją i starać się wspomagać seniorów.

 W rezultacie dość szybko z okresu „babcia pomaga w opiece nad swoim wnuczkiem”, przechodzimy w „teraz to my musimy pomóc babci”. Nie każdy jednak wie jak to zrobić. Owszem, zapewne na pomoc w zakupach czy zabraniu jej co jakiś czas do siebie na niedzielny obiad każdy wpadnie, ale nie każda starsza osoba chce ograniczać swoje życie do siedzenia przed telewizorem i odwiedzin dzieci raz na tydzień lub dwa. Jakie jednak rozrywki możemy zaoferować seniorowi?

 Wyciągnijmy ich z domu

 Musimy oczywiście mieć świadomość indywidualnych ograniczeń ruchowych każdej osoby. Niektóre będą w stanie nawet skoczyć z nami na spadochronie (czy jednak my jesteśmy na to gotowi?) podczas gdy dla innych samo wyjście z domu będzie sporym wyzwaniem. Jednak nawet jeśli mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, to nawet jeśli spacer rzeczywiście ograniczyłby się do dojścia do najbliższej ławki i spędzenia tam krótkiego czasu, to może mieć to zbawienny wpływ. Kontakt z innymi ludźmi, możliwość krótkiej rozmowy z przechodzącym sąsiadem, to wszystko ma znaczenie terapeutyczne. Jeśli zatem pogoda sprzyja – nie pozwólmy seniorowi siedzieć cały czas w domu.

 Pobudzajmy do myślenia

 Starzeje się nie tylko ciało – opieka nad osobą starszą to również trening umysłu. Skoro zatem staramy się zapewnić ruch aby nie przyzwyczajać ciała do bezczynności – to to samo powinniśmy robić również z głową. Jeśli jest to możliwe – zaproponujmy rozwiązywanie krzyżówek, proste gry planszowe, dostarczmy do czytania książki i prasę. Gdy jest z tym problem i starsza osoba woli mimo wszystko skoncentrować się na telewizji – to też możemy twórczo wykorzystać. Przecież po każdym odcinku obejrzanego serialu możemy odbyć krótką rozmowę o losach bohaterów i wrażeniach z obejrzanego filmu. Niech każde tego typu doświadczenie nie będzie jednostronne, niech wymaga dodatkowego wysiłku umysłowego.

 Pokazujmy, że senior też jest potrzebny

 Z wiekiem coraz częściej pojawia się zwątpienie starszych ludzi – czy ja jeszcze jestem komuś potrzebny? Przekonajmy ich, że tak. Pytajmy ich o radę w codziennych problemach, włączajmy w przygotowania do urodzin wnuka, dajmy im odczuć, że wciąż są ważni.

 Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy, starajmy się, żeby codziennie podtrzymywać w ludziach chęć życia, niech nie zastanawiają się „ile im jeszcze zostało”, tylko z niecierpliwością myślą co ciekawego czeka ich jutro.

 Artykuł powstał przy współpracy z firmą Prosenior, która specjalizuje się w opiece nad osobami starszymi.

About the author

Related