Ciekawe

Jak zaprojektować ogród japoński?

 

Ogród japoński w Polsce? Dlaczego nie! Osoby, które fascynuje japońska kultura powinny zdecydować się na założenie ogrodu, w którym liczy się forma oraz nawiązanie do naturalnych warunków, w których żyją rośliny. Jak zaprojektować ogród w stylu japońskim?

Rośliny – jak wybrać?

Chcąc stworzyć ogród w japońskim stylu trzeba pamiętać, że jest to odwzorowanie naturalnego krajobrazu. Nie polega na dokładnym przeniesieniu roślin w nasze warunki, lecz uchwyceniu klimatu, który panuje w japońskich ogrodach.

Jest to bardzo ważne, gdyż podstawą japońskiego ogrodu są niwaki, czyli miniaturowe drzewka, które są formowane tak, by przypominały wiekowe rośliny. W naszych warunkach na niwaki idealnie nadają się drzewka oraz krzewy rodzime. Sosny, cisy czy jałowce nie tylko wyglądają przepięknie, ale również dobrze radzą sobie w naszym klimacie. Dzięki temu ich hodowla nie będzie trudna.

Jak formować drzewka?

W hodowli niwaków najważniejsze jest ich formowanie. Po przez umiejętne przycinanie na niwakach powstają kule, talerze lub chmurki. Ważne jest również, by niwaki wyglądały jak stare drzewa, dlatego wszystkie niedoskonałości pnia są mile widziane.

Niwaki tnie się dwa razy w roku. Na przełomie marca i kwietnia jeszcze przed silnym wzrostem roślin. Kolejne cięcie przeprowadza się w czerwcu lub lipcu. Ma ono zapobiegać drewnieniu gałązek.

Cięcie przeprowadza się sekatorem ręcznym. Trzeba pamiętać, że rośliny, które są intensywnie przycinane są pobudzane do wzrostu, nie należy bać się, że drzewko zostanie zbyt mocno przycięte. Nawet, gdy ogrodnik popełni błąd, po krótkim czasie gałązki odrosną.

O czym jeszcze warto pamiętać w japońskim ogrodzie?

W ogrodzie w którym dominuje styl japoński ważne są nie tylko niwaki. Nie można zapomnieć o innych atrybutach tego stylu.

Ogród powinien być wyłożony kamieniami, które symbolizują niezmienność i wieczność. Poszukując kamieni do ogrodu, warto zwracać uwagę na te, których kształt jest zbliżony do naturalnego. Należy unikać kamieni ciosanych i obrabianych. Taki ogród będzie wyglądał sztucznie.

Kolejnym, bardzo ważnym elementem japońskiego ogrodu jest woda. Symbolizuje życie, ruch, dynamikę. Rwące potoki symbolizują mężczyznę, a wolne strumyki kobietę. Nie w każdym ogrodzie można zaprojektować strumyk, nie znaczy to, że należy rezygnować z ogrodu. Warto pamiętać, że istnieją ogrody karesansui, które nazywane są suchymi ogrodami. Woda zastąpiona zostaje kompozycjami z kamieni, które symbolizują stawy oraz rzeczki.

Więcej informacji znajdziesz na stronie niwaki.

You may also like...