Jak szukać tras skiturowych?

Skituring czyli unikalne połączenie narciarstwa zjazdowego oraz turystyki górskiej robi się obecnie coraz bardziej popularny. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób szukać tras skiturowych? Jak to w ogóle wyglądają takie trasy – czy one istnieją? Jak zadbać o bezpieczeństwo na trasach skiturowych?

Trasy skturowe – czy one istnieją?

Skituring teoretycznie jest to podejście pod górę z nartami i następnie zjazd z stamtąd z dala od wyjeżdżonych stoków. Czy to jednak oznacza, że zjeżdżamy w dowolnym miejscu po dziewiczym śniegu? W zasadzie jest to możliwe dla osób, które już naprawdę świetnie znają się na turystyce górskiej oraz na jeździe na nartach, niemniej jednak na początku zalecane są pewne miejsca z trasami skiturowymi.

Trasy skiturowe są wyznaczone w praktycznie wszystkich pasmach górskich na świecie. Oczywiście to nie jest tak, że mamy flagami zaznaczone, którędy dokładnie zjeżdżać. Trasy skiturowe są jak najbardziej dzikie, po prostu zbadano, że danym zboczem można swobodnie zjechać, nie narażając się na przepaście itp.

Jak szukać tras skiturowych?

Pytanie pojawia się dość oczywiste, a mianowicie, jak szukać takich tras skiturowych? Najprostszym sposobem jest oczywiście internet. Znajdziemy tu wiele wątków na forach internetowych omawiające właśnie poszczególne trasy. Oczywiście nie zawsze jest to najbardziej wiarygodne źródło informacji, także trzeba na to uważać.

Warto także zawsze spojrzeć na różne oficjalne komunikaty wydawane przez towarzystwa górskie i turystyczne. Jeśli jakiejś trasy skiturowej nie jesteśmy pewni, to zawsze jednak warto skontaktować się z osobami, które posiadają odpowiednią wiedzę.

Bezpieczeństwo na trasie skiturowej

Nawet jeśli jednak wybierzemy trasę skiturową, o której naprawdę dużo się mówi w internecie, to jednak zdecydowanie trzeba zawsze zadbać o własne bezpieczeństwo. Nawet bowiem najbardziej znana trasa skiturowa i tak będzie dość dziewicza i zawsze grozi nam na niej spore niebezpieczeństwo. Przede wszystkim trzeba tam zabezpieczyć się przed spadkiem lawiny, co jak najbardziej jest możliwe.

Jak to zrobić? Dzisiaj dostępne są specjalne zestawy na wypadek lawiny, które umożliwiają utrzymanie się na śniegu albo też wydostanie się z niego, ogrzanie i wezwanie pomocy. Niemniej jednak nic nam one nie dadzą, jeśli nie będziemy się umieli nim posługiwać. Dlatego też warto wybrać się na jeden z profesjonalnych kursów, który zapewni nam umiejętność przetrwania w górach albo chociaż jedno z wielu bezpłatnych szkoleń z tego zakresu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trasy skiturowe.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION