Jak poradzić sobie z Alergicznym Zapaleniem Spojówek

Szacuje się, że większość przypadków chorób alergicznych w Polsce jest nieprawidłowo diagnozowana albo po prostu bagatelizowana i niediagnozowana w ogóle. Wynika to z przeświadczenia, że choroby alergiczne nie są niczym groźnym, a występują jedynie jako proste reakcje na kontakt z alergenem. Co więcej, w wielu przypadkach reakcja alergiczna jest błędnie uznawana za inną chorobę.
Do chorób najczęściej nieprawidłowo diagnozowanych należy również alergiczne zapalenie spojówek. Schorzenie to, według szacunków lekarzy, jest nawet dwukrotnie częstsze niż alergiczny nieżyt nosa, ale z uwagi na małe nasilenie objawów w wielu przypadkach pozostaje nierozpoznane. Sprawdźmy zatem, jak je rozpoznać i jak sobie z nim poradzić.

Występowanie alergicznego zapalenia spojówek

Na alergiczne zapalenie spojówek najbardziej narażone są osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. Może ono wystąpić zarówno w postaci alergii kontaktowej, jak również i alergii wziewnej. Szacuje się, że w większości przypadków dotyczy jednak osób uczulonych na pyłki traw czy drzew w okresie intensywnego pylenia, czyli od wiosny aż do wczesnej jesieni. Wtedy występuje bowiem do spółki z alergicznym nieżytem nosa, czyli po prostu wodnistym, alergicznym katarem, atakującym wielu alergików w tym właśnie okresie. Niestety, często objawy tej choroby są tak nieczytelne dla osoby chorej, że samo schorzenie jest ignorowane. W lekkich przypadkach może to nie mieć znaczenia, ale w przypadku ciężkiego przebiegu choroby może doprowadzić do stałych zmian w narządach wzroku.

Objawy choroby

Bardzo często alergiczne zapalenie spojówek nie ma bardzo rozwiniętych objawów; pojawia się np. jedynie lekkie zaczerwienienie, które może być zrzucane równie dobrze na niewyspanie czy zatarcie oczu. Najczęściej jednak poważniejsze schorzenia na tym tle objawiają się zaczerwienieniem oka połączonym z jego swędzeniem, a nierzadko i bólem. Z oka sączy się wodnista wydzielona, która jest objawem stanu zapalnego. Bywa również, że oczy po prostu puchną; objaw ten dotyczy szczególnie powiek.

Jak radzić sobie z alergicznym zapaleniem spojówek?

Przede wszystkim alergicznemu zapaleniu spojówek można zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich leków doustnych, antyhistaminowych, jeszcze przed okresem pylenia. Jeśli sprawa jest nagminna, a choroba pojawia się sezonowo, można spróbować odczulania. W przypadku, gdy jej objawy są raczej rzadkie, pomóc mogą – prócz wspominanych leków doustnych – także specjalne krople antyalergiczne oraz sztuczne łzy, które pozwalają na wypłukanie z powierzchnia wszystkich alergenów.
Dowiedz się więcej o alergicznym zapaleniu spojówek

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION