Inteligentne domy – w czym mogą nam pomóc?

Domy inteligentne to zagadnienie coraz częściej podejmowane w polskich domach. Każdy z nas pragnie mieszkać komfortowo i funkcjonalnie, a teraz nowoczesna technologia umożliwia nam jeszcze lepsze dopasowanie domu do naszych potrzeb. Czym są domy inteligentne? Jak działają? Czy zarządzanie nimi jest trudne?

Nowoczesna technologia w naszym domu

Inteligentne domy to nie – jak wiele osób sądzi – budynki budowane w konkretnej technologii. Inteligentnymi domami nazywamy nowoczesne instalacje, które pozwalają na zarządzanie wybranymi parametrami – gazem, prądem, wodą. Instalacja składa się z licznych czujników oraz aplikacji, która pozwala na zarządzanie ich pracą. Aplikacja i czujniki komunikują się ze sobą radiowo lub przy pomocy WIFI. Dzięki temu nie ma konieczności użytkowania dziesiątek metrów kabli – tak właśnie dawniej tworzono. Obecnie czujniki mogą zarządzać najważniejszymi zaworami (czujnik zalania wodą, czujnik czadu, czujnik ognia), ale również być odpowiedzialne za pracę rolet zewnętrznych, bramy wjazdowej, centralnego zamka. Czujniki montuje się przede wszystkim wewnątrz mieszkania czy domu – mogą one sterować pracą oświetlenia, pozwalać na tworzenie scen świetlnych i wielu innych. Nowoczesne instalacje pozwalają na sterowanie urządzeniami kuchennymi.
Jak steruje się czujnikami? To niezwykle proste. Praca każdego z czujników nadzorowana jest poprzez aplikację – są one tworzone indywidualnie dla każdego systemu. Ważną informacją jest fakt, że aplikacje projektowane są w języku polskim dla polskich użytkowników – to spore ułatwienie! Aplikacje dedykowane są na tablety czy na telefony typu smartfon, a ich użytkowanie jest naprawdę proste i intuicyjne.
O domach inteligentnych warto poczytać w sieci na stronach producentów.

About the author

Related