Historia masażu klasycznego

Współcześnie świat pełen jest zestresowanych osób, których tryb życia jest bardzo intensywny i szybki. Nieustanny pęd za pieniędzmi i karierą powoduje, że ludzie zaczynają korzystać z różnych form relaksacji i odprężenia. Jedną z tych metod jest masaż klasyczny. Jednak nie każdy wie, że historia masażu sięga już czasów starożytności. Dowiedzmy się zatem, gdzie powstał masaż klasyczny.

Masaż w starożytności…

Pierwsze oznaki stosowania masażu klasycznego odnotowuje się na terenach starożytnych Chin i Indii. Pierwsze notatki na temat tej zdrowotnej metody pochodzą z ponad 3000 lat p.n.e. W tamtym okresie masaż stanowił raczej formę rytualną związaną z religią. Potem przeniknął do ludowej medycyny. W starożytnym Egipcie stosowanie masażu klasycznego potwierdzają rysunki na papirusach z około 5000 lat p.n.e. Prawdziwy rozwój masażu jako formy leczniczej przypisuje się terenom Grecji. Związane jest to z dużym zainteresowania sportem oraz kultury dbania o zdrowie i swój własny wygląd. Z Grecji masaż trafił do Rzymu.

Masaż a wybitne osobowości

Jednym z osobowości, która korzystała z masażu, był Juliusz Cezar. Opisywał on swoje zdrowotne problemy związane z rwą kulszową oraz metody lecznicze, które polegały na ugniataniu ciała.
Ambroży Per jedne z wybitnych lekarzy podczas swoich praktyk z masażem zauważył jego zbawienny wpływ na niwelowanie bólu oraz poprawę kondycji skóry. Wówczas ogłosił masaż klasyczny jako jedną z metod leczniczych.
Na początku XIX wieku John Mezgera z Amsterdamu opracował i opublikował całą gamę metod masażu klasycznego. Skupił się ponadto na wskazaniach i przeciwskazaniach tej metody leczniczej. Podczas swojej pracy odkrył szczególnie duże znaczenie masażu dla leczenia dolegliwości stawów.

Polacy a masaż klasyczny…

Jedne z naszych rodaków- Izydor Zabłudowski został kontynuatorem wprowadzania masażu jako metody mającej duży wpływ na aspekty zdrowotne. Dzięki niemu masaż został zrównany z innymi dyscyplinami wiedzy lekarskiej. Innymi polakami mającymi duży wpływ w rozwoju sztuki masażu byli M. Kosiński (profesor UW) i J. Zaorski (założyciel szkoły masażu). Masaż leczniczy doczekał się wielu publikacji, których autorami byli Zygmunt Prochowicz: (Podstawy masażu leczniczego), Adam Zborowski: (Masaż leczniczy) czy, Leszek Magiera (Klasyczny masaż leczniczy).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Medica SPA

About the author

Related