Flanela na lata

Większość z nas uwielbia flanelową pościel, bo zapewnia nam niezwykły komfort użytkowania (jest ciepła, miękka), jednak jak i każdy materiał, tak i pościel flanelowa ma swoje wady i zalety.

Czym jest flanela?

Flanela to niezwykle lekka i bardzo miękka tkanina wełniana lub bawełniana, która cechuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnych. Przez fachowców flanela zwana jest tkaniną z okrywą runową (czyli włókienną). Flanela znalazła ogromne zastosowanie. Szyje się z niej ubrania, bieliznę (przede wszystkim piżamy) oraz pościel flanelowa 160×200 lub pościel flanelowa 200×220).

Jak powstaje flanela na pościel flanelową (pościel flanelowa 160×200, pościel flanelowa 200×220)?

Flanela to inaczej tkanina, która otrzymuje się w procesie tkania tzw. splotem płóciennym. Cechą charakterystyczną splotu płóciennego jest natomiast to, że jest on mało podatny na uszkodzenia mechaniczne, co tez gwarantuje pościeli flanelowej ogromna wytrzymałość i to nawet podczas długoletniego użytkowania. Flanela zaliczana jest do grupy welurów drapanych, ponieważ jej niezwykle delikatną , a przy tym i miękką okrywę włókienną uzyskuje się poprzez drapanie i strzyżenie jej powierzchni.

Za co kochamy pościel flanelową 160×200 lub pościel flanelową 200×220?

Pościel tego typu ma wielu zwolenników, ponieważ naturalny materiał flaneli zapewnia jej szczególne cechy, a przede wszystkim ogromną miękkość. To właśnie specjalny proces otrzymywania tego typu materiału sprawia, że swoją struktura przypomina on cieniutkie futerko. Cecha ta otrzymywana jest w wyniku drapania tej tkaniny i jej strzyżenia. Po tym procesie, materiał sprawia wrażenie jakby był pokryty cieniutkim futerkiem). Ponadto izolacja kojarzy się z izolacją termiczną i dokładnie tak jest. Typowa pościel z flaneli (materiału, który wykonywany jest z bawełny) zachowuje wiele doskonałych cech, zapewniając izolację termiczną, dzięki której nikt nie zmarznie w chłodną noc. Co więcej, pościel flanelowa jest niezwykle wytrzymała. Takie jej właściwości wynikają za sprawą specjalnego splotu, pościel bawełny, który też zabezpiecza pościel przed niszczeniem się. Można ją więc bez obaw często prać, wirować, a to i tak nie uszkodzi pościeli. Zaś komfort cieplny jaki daje, sprawia, że najchętniej pościel ta wybierana jest w okresie zimowym.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION