Ekologiczne rozwiązania dla Twojego domu

Oczyszczanie ścieków to temat istotny dla każdego, kto decyduje się na budowę swojego domu. Wybór idealnego rozwiązania spoczywa również na deweloperach, których plan osiedla nie zakłada przyłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej.

Jak wybrać metodę oczyszczania?

Aby zabrać się za wybór sposobu utylizacji ścieków, należy najpierw bliżej przyjrzeć się nadrzędnym czynnikom, które mogą pozostać poza jurysdykcją właściciela działki. Wśród nich jest m.in. kwestia otrzymania urzędowej zgody na dane rozwiązanie, co nie zawsze jest takie oczywiste. Niektóre działki, ze względu na położenie, wysokość wód gruntowych i inne czynniki, zmuszone są do skorzystania ze sposobu, jaki narzuci im urząd.

Innym czynnikiem jest również kwestia wielkości działki. Ekologiczne rozwiązania (o których szczegółowe informacje można uzyskać m.in. na stronie https://oczyszczalnie-metalbud.pl) wymagają większej działki, zdolnej pomieścić dodatkowy budynek. Szambo z kolei musi być odpowiednio oddalone od okien i drzwi domu, aby uniknąć ewentualnego przedostawania się toksyn w okolice przestrzeni życiowej mieszkańców posesji.

Bezpieczeństwo i ekologia

Podejmując decyzję o wyborze sposobu oczyszczania, warto mieć na uwadze również bezpieczeństwo i dobro środowiska naturalnego. Nieprawidłowo konserwowane szambo, które nie jest regularnie opróżniane, może się okazać sporym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców oraz dla równowagi naturalnej w okolicach posesji. Zbierające się w jego zbiorniku bakterie i toksyny, przy najmniejszej nieszczelności mogą wydostać się na zewnątrz.

Specjaliści z oczyszczalnie-metalbud.pl, zaliczają szambo do rozwiązań tradycyjnych, które we współczesnym budownictwie są stosowane coraz rzadziej. Ich propozycja to oczyszczalnia, w której nieczystości są filtrowane w trzech etapach. W pierwszym oddzielane są elementy stałe, w drugim ścieki poddawane są działaniom beztlenowych bakterii, a w trzecim tlenowych. Ten sposób jest znacznie bezpieczniejszy, nie powoduje powstawania charakterystycznego dla szamba zapachu i jest też znacznie łagodniejszy dla środowiska naturalnego.

Dla wielu właścicieli ważną kwestią jest również strona finansowa przedsięwzięcia. Budowa szamba jest tańsza, jednak jego eksploatacja i konieczność opróżniania z pomocą szambiarki, rocznie są znacznie wyższe. Biologiczna oczyszczalnia wymaga większych nakładów na starcie, jednak jej użytkowanie nie rodzi tak wysokich kosztów. Przed wyborem, warto rozważyć wszystkie opcje za i przeciw oraz zasięgnąć opinii specjalistów.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy