Drugie życie materiałów narzędziowych

Odzysk surowców wtórnych to bardzo ważnym element zarządzania odpadami. Pozwala odzyskać materiały pozyskane z surowców wtórnych, takich jak węgliki spiekane.
Główny cel takich procesów związany jest z oszczędnością zasobów naturalnych, a także zmniejszeniem ilości odpadów i ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
Węgliki spiekane są sproszkowanym materiałem metalurgicznym. Zarówno materiały pochodzące bezpośrednio z wydobycia, jak i te pozyskane ze złomów węglików stosowane są do produkcji różnych narzędzi, głównie narzędzi do skrawania stali. Znajdują zastosowanie również przy wyrobie narzędzi górniczych, wierteł stomatologicznych, czy głowic wiertniczych.
Odznaczają się niebywałą twardością. Są odporne na ściskanie, ścieranie i zgniatanie. Jest to cieszący się ogromnym zainteresowaniem materiał, który z pewnością powinien być przetwarzany.
Skuteczny odzysk zapewniają złomowiska, albo Firmy zajmujące się skupem surowców wtórnych. Ich funkcjonowanie jest możliwe jednak tylko wtedy, kiedy na rynku jest zapotrzebowanie na surowce pochodzące z odzysku.

Ochrona surowców naturalnych

Przetwarzanie zużytych spieków zmniejsza wykorzystywanie do bieżących procesów produkcyjnych surowców pierwotnych. Taki zabieg pozytywnie wpływa na zasoby naturalne metali wchodzących w skład węglika spiekanego. W efekcie ograniczony zapas bogactw naturalnych zwiększa się. Jest to główny powód, dla którego powinniśmy złomować maszyny, urządzenia i niepotrzebne narzędzia. Z tego powodu warto odszukać najbliższy w swojej lokalizacji złom węglików i nawiązać z nim współpracę.

Ochrona środowiska

Wydobywanie metali, takich jak: wolfram, tytan, niob, cyrkon, chrom czy molibden i przetwarzanie ich zgodnie z naszymi potrzebami, obciąża i niszczy środowisko. Przetwarzanie surowców wtórnych skutkuje ochroną środowiska.
Dlatego śmiało można powiedzieć, że każdy działający skup węglików przyczynia się do ochrony naszej planety.

Od skupu po recykling

Standardowy skup węglików taki jak http://zlomweglika.pl/zlom-weglikow-spiekanych nabywa wycofanie z użytku, pozbawione wartości narzędzi. Na kolejnym etapie poddawane są one przetworzeniu.
W efekcie możemy odzyskać węgliki spiekane pod postacią wolframu, tytanu, niobu, cyrkonu, czy chromu.
Założeniem recyklingu surowcowego jest odzysk surowców użytych do produkcji danego produktu. Dzięki temu metale wchodzące w skład spieków mogą zostać ponownie zastosowane do otrzymywania nowych, pełnowartościowych narzędzi i innych produktów.

Mniejsze koszty produkcji

Metale trafiające na złom węglików, poddawane w dalszej kolejności recyklingowi surowców wtórnych, pozwalają odzyskać materiał.
Główną korzyścią takiego procesu jest to, iż jest on znacznie szybszym i bardziej opłacalnym finansowo rozwiązaniem, niż wydobywanie i przetwarzanie surowców pierwotnych.
To wpływa na obniżanie kosztów produkcji danych dóbr konsumpcyjnych.
Zanim wyrzucisz, zastanów się, bo może można gdzieś dany produkt zezłomować.

About the author

Related