Dlaczego ciąża się nie rozwija?

Pytań nasuwających się w momencie poronienia jest wiele. Często obwiniają się obie strony, że wina straty ciąży leży po ich stronie. Jednak zazwyczaj przyczyną są zmiany w obrębie chromosomów rozwijającego się zarodka (czyli matka natura), co oznacza, że nie można było w tym przypadku nic zrobić. Mimo to rodzice zadają sobie pytania: dlaczego zarodek się nie rozwija, dlaczego ciąża się nie rozwija i wiele innych.

dlaczego zarodek się nie rozwija?

Przyczyn może być kilka, jednak najczęstszym powodem są zmiany powodujące nieprawidłowości chromosomalne występujące w materiale genetycznym zarodka. Uznaje się, że problem ten odpowiada za mniej więcej połowę niepowodzeń pierwszego trymestru ciąży. Kolejne to:
– wiek oraz BMI matki,
– nieprawidłowości anatomiczne związane z macicą, w której będzie rozwijał się zarodek po prawidłowym zagnieżdżeniu, a następnie płód,
– choroby przewlekłe, poziom witamin i minerałów, poziom hormonów to główne czynniki wpływające na ogólny stan zdrowia matki,
– ogólny stan zdrowia taty jest również istotny, podobnie jak właściwa jakość produkowanego nasienia,
– także nieprawidłowy kariotyp, który może wystąpić u jednego lub obojga rodziców. Sytuacja ta może spowodować, że rozwijający się zarodek może odziedziczyć defekt genetyczny po rodzicu bądź rodzicach.

Dlaczego ciąża się nie rozwija?

Ciąża przestaje się rozwijać w momencie, kiedy wystąpi obumarcie zarodka brak krwawienia. O tej sytuacji kobieta dowiaduje się podczas rutynowej kontroli w gabinecie lekarza ginekologa w trakcie wykonanego badania ultrasonograficznego. Kolejną sytuacją jest odbiór wyników badania poziomu gonadotropiny kosmówkowej i porównanie z innym, wcześniejszym badaniem. W przypadku, kiedy zarodek się nie rozwija obserwuje się spadek tego hormonu.
Wymienione przyczyny związane są z zatrzymaniem rozwoju ciąży, który doprowadza do poronienia. Sytuacja ta ma miejsce zazwyczaj w pierwszym trymestrze ciąży oraz najczęściej poronienie dochodzi do poronienia do 8 tygodnia ciąży. Wtedy ryzyko poronienia jest największe. Zazwyczaj organizm reaguje prawidłowo i poronienie objawia się krwawieniem. Niestety zdarzają się sytuacje, że obserwuje się obumarcie zarodka brak krwawienia. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę i ustalenie dalszego postępowania.

About the author

Related