Detektor gazu – kompendium wiedzy

Najważniejszym elementem każdego detektora jest oczywiście sensor gazu, czyli element reagujący bezpośrednio na gaz. Producenci w elektronicznych detektorach gazu korzystają z czterech różnych sensorów. Można spotkać modele elektrochemiczne, absorpcyjne w podczerwieni, katalityczne i półprzewodnikowe. W wyniki oddziaływania różnych gazów sensory mogą zmienić swoje parametry elektryczne.

Sensory elektrochemiczne

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszą się detektory gazu z sensorem elektrochemicznym, które oparte są na specjalnych ogniwach wytwarzających prąd elektryczny. Wybierając odpowiednie elektrolity można uzyskać bardzo wysoką selektywność sensora.

Pamiętać należy o tym, że w trakcie pracy poszczególne elektrolity zużywają się, dlatego też należy je systematycznie wymieniać. Żywotność zależy nie tylko od czasu pracy sensora, ale również od intensywności i stężenia gazów w otoczeniu.

Korzystając z sensorów elektrochemicznych warto pamiętać o serwisie. Odpowiedni fachowiec jest w stanie dokonać korekt wskazań. Dzięki profesjonalnej kalibracji detektor gazu działać będzie bez najmniejszych zakłóceń. Dla bezpieczeństwa zaleca się kalibrowanie sprzętu po każdej akcji.

Sensory katalityczne

Jeżeli chodzi o popularne sensory katalityczne to w dużym skrócie oparte są one o wykorzystanie egzotermicznej reakcji katalitycznego utleniania. Sensory katalityczne zawierają w swoim składzie specjalne elementy aktywne, które pokryte są warstwą katalizatora oraz elementy bierne, które z kolei nie posiadają katalizatora.

Oba powyżej wymienione elementy mają takie same rezystancje w identycznej temperaturze. Gdy pojawi się gaz, to reakcja utleniania wystąpi jedynie w elemencie aktywnym. Wydzielane ciepło będzie proporcjonalne do stężenia gazu w danym pomieszczeniu. Powstałe napięcia w układzie są bardzo proste do zmierzenia. Detektor gazu z sensorami katalitycznymi bardzo często wykorzystywany jest do mierzenia stężenia gazów wybuchowych.

Sensory półprzewodnikowe

W sensorach półprzewodnikowych wykorzystywane jest zjawisko powierzchniowej adsorpcji gazu. Najlepszym i najdokładniejszym sensorem półprzewodnikowym jest oczywiście niezawodny sensor tlenku węgla.

Warty uwagi jest detektor gazu, który posiada dodatkową komorę pomiarową osłoniętą specjalnym filtrem węglowym. To właśnie ten filtr jest w stanie wyeliminować wszystkie gazy zakłócające, dzięki czemu detektor z sensorem półprzewodnikowym może pochwalić się dużą skutecznością.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Pascal Polska

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

ortodoncja katowice apartamenty w Szczawnicy