Czym są rozdzielnice elektryczne i jakie jest ich zastosowanie?

Instalacja elektryczna w budynku składa się z wielu ważnych elementów. W zależności od stopnia skomplikowaxnia całego systemu, zachodzi niekiedy konieczność zastosowania rozdzielnicy elektrycznej, zapewniającej bezpieczeństwo pracy instalacji. Czym są rozdzielnice elektryczne i jakie jest ich zastosowanie w domu i na budowie?

 

Rozdzielnice elektryczne – definicja

 

Rozdzielnica elektryczna jest urządzeniem stosowanym do zabezpieczenia sieci niskiego napięcia (NN). Urządzenie ma zazwyczaj postać małej, metalowej skrzynki, wypełnionej elementami kontrolującymi prawidłowy przepływ prądu w pomieszczeniach. W skład rozdzielnicy wchodzą:

 

  • bezpieczniki,
  • wyłączniki instalacyjne,
  • przełączniki,
  • sterowniki,
  • licznik energii.

 

 

Elementy te zabezpieczają sieć elektryczną przed przepięciami i przeciążeniami oraz pozwalają na sprawne sterowanie oraz kontrolowanie całej instalacji.

Rozdzielnice potocznie nazywane są tablicami rozdzielczymi i stanowią niezbędny element każdej skomplikowanej sieci elektrycznej.

 

Zastosowanie rozdzielnic

 

Głównym zastosowaniem rozdzielnic elektrycznych jest zapewnienie bezpieczeństwa instalacji, kontrola obwodów i odłączenie dopływu prądu w sytuacji wystąpienia awarii instalacji elektrycznej. Rozdzielnice elektryczne znajdują swoje zastosowanie w budynkach mieszkalnych przy rozdziale prądu do różnych pomieszczeń w budynku, w tym do piwnicy, garażu czy na strych. W budynkach wielopiętrowych o wielu lokalach mieszkalnych, rozdzielnice pełnią głównie funkcję kontrolną i zabezpieczającą. Rozdzielnice chronią instalację przed przepaleniem w sytuacji wystąpienia awarii. W budynkach wielokondygnacyjnych stosuje się rozdzielnice piętrowe, które pozwalają na sprawne rozsyłanie prądu do lokali znajdujących się na piętrze i montowanie liczników zużycia prądu.

 

Wykorzystanie rozdzielnic na budowie

 

Rozpoczynając budowę domu jednorodzinnego, należy odpowiednio zadbać o podłączenie do działki mediów, w tym energii elektrycznej. Doprowadzenie prądu do działki budowlanej leży w gestii zakładu energetycznej, natomiast wykonanie przyłączy należy wykonać osobiście. Rozdzielnica elektryczna na budowie będzie posiadała podobne zabezpieczenia, jak ta, stosowana później w budynku, czyli:

 

  • wyłączniki nadmiarowo-prądowe,
  • wyłączniki różnoprądowe.

 

 

Przeczytaj również: Czym są rozdzielnice budowlane?

 

Rozdzielnice elektryczne na budowie powinny skutecznie i bezpiecznie dostarczać prąd urządzeniom na budowie. W związku z tym każda rozdzielnica powinna posiadać również gniazda, zarówno jednofazowe, jak i dwufazowe o różnych prądach znamionowych.

 

 

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION