Czy warto instalować system nawadniania ogrodu?

Rośliny potrzebują komfortowych warunków, by dobrze rosnąć, cieszyć oko swoim wyglądem i czynić ogród pięknym. Jedną z rzeczy potrzebnej im do życia jest woda. Dbając o przydomowy trawnik i rabaty nie można zapomnieć o ich regularnym podlewaniu.

Gdy przyjemność zmienia się w uciążliwy obowiązek

Nie brakuje osób, dla których podlewanie ogrodu jest przyjemnością. Jednak w momencie, gdy trzeba podporządkować mu cały rozkład dnia, zaczyna być uciążliwe. Latem trzeba zajmować się tym każdego wieczora. W upalne dni nawet dwa razy dziennie.Alternatywą dla przechadzania się z wężem jest automatyczne nawadnianie ogrodów. Inwestycja okazuje się szczególnie przydatna, gdy planuje się wyjechać na weekend lub urlop. Urządzenia, z których zbudowany jest system nawadniania trawnika włączą się automatycznie o wyznaczonej porze i wyłączą, gdy skończy się czas podlewania. Takie rozwiązanie nie wymaga obciążania dodatkowym obowiązkiem sąsiada.

Z czego zbudowany jest system?

System nawadniania trawnika i ogrodu to zraszacze, które z ziemi wynurzają się jedynie na czas podlewania. Gdy nie pracują, są ukryte w trawniku. Dzięki temu nie są przeszkodą w jego przycinaniu i pracach porządkowych. Przy rabatach i krzewach, a także w okolicy ogródków skalnym instalowane są linie kroplujące. Można z nich skorzystać również w przypadku roślin rosnących na tarasie w donicach.Systemy nawadniania trawnika to również sterownik zarządzający systemem i rozdzielacz, który będzie odpowiedzialny za otwieranie i zamykanie poszczególnych stref podlewania. Automatyczny sterownik programuje się na początku sezonu. Jego wadą jest to, że włączy system nawet podczas opadu deszczu. Istnieją też systemy nawadniania trawników ze sterownikiem obsługiwanym ręcznie.

Duży trawnik warto podzielić

Nawadnianie ogrodów o dużej powierzchni warto przeprowadzić dzieląc ich powierzchnie na sekcje. Każda kolejna włączy się po zakończeniu pracy urządzeń zainstalowanych w poprzedniej sekcji. Zapobiegnie to spadkom ciśnienia wody przy jej natężonym poborze. Jako ostatnią do pracy warto zaprogramować część z linią kroplującą. Taka forma nawadniania ogrodu zajmuje najwięcej czasu.

Montować samemu, czy z fachowcem?

Na rynku dostępne są systemy nawadniania trawników przeznaczone do samodzielnego montażu. Czy warto zabierać się za to we własnym zakresie? Zdania na ten temat są podzielone. Z jednej strony za wyborem takiej opcji mogą przemawiać koszty. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nawet najprostsze prace instalacyjne mogą się skomplikować w czasie ich wykonywania. Doświadczony fachowiec wie, co może wydarzyć się po drodze i jak można zapobiec ewentualnym niepowodzeniom.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://zielony-trawnik.pl/

About the author

Related