Czy księgowy w firmie jest konieczny?

Początkujący przedsiębiorcy stoją przed nie lada wyzwaniem. Konkurencja na rynku dziś jest duża i aby wybić się ze swoim pomysłem, potrzeba sporo sprytu i bardzo dużo pracy. Kolejnym wyzwaniem dla młodego właściciela firmy jest znalezienie odpowiedniego kapitału początkowego i zmieszczenie się w nim. Nie jest to łatwe, dlatego przedsiębiorcy szukają rzeczy, na których mogliby nieco zaoszczędzić. Jedną z nich może być księgowość.

Księgowy jest potrzebny

Oczywiście, każda firma musi mieć porządnie prowadzoną księgowość, aby móc uczciwie rozliczać się z podatków, a także mieć wzgląd w swoje przychody i rozchody. Zazwyczaj zajmują się tym biura rachunkowe. Prowadzą księgowość, reprezentują przedsiębiorców w urzędzie skarbowym i informują o zmianach w prawie.

Domowe „biura rachunkowe”

Może się okazać, że początkujący przedsiębiorca nie ma zbyt wielu dokumentów do rozliczania, a przy tym chce jak najlepiej orientować się w swoich finansach. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie bycie swoim własnym księgowym. Pomóc w tym może specjalny program do małej księgowości. Jest ich na rynku sporo, a niektóre z nich są nawet darmowe lub bardzo tanie.
Do programu przedsiębiorca musi wprowadzić dowody sprzedaży, zakupu, a także spis inwentaryzacyjny. Wiele obliczeń program dokonuje sam, przygotowuje faktury pod wzór i porównuje ceny produktów.

O czym trzeba pamiętać

Program komputerowy to wspaniała pomoc, jednak trzeba pamiętać o tym, że nie zastąpi on wszystkich funkcji biura rachunkowego.
Przede wszystkim należy także interesować się światem podatków, prawa, finansów. Czytać tematyczne portale, prasę, być na bieżąco z nowinkami i wdrażanymi ustawami. Kiedy jesteśmy swoimi własnymi księgowymi, cała odpowiedzialność za finanse firmy spływa na nas i wiąże się z tym także sporo pracy i zaangażowania.

Blaski i cienie

Zanim zatem podejmiemy decyzję o tym, czy chcemy prowadzić domowe „biuro rachunkowe” czy angażujemy zawodowych księgowych, należy rozważyć plusy i minusy obu opcji.
Dla raczkującego przedsiębiorcy radzenie sobie samemu to zwykle dobry pomysł. Trzeba jednak pomyśleć o granicy – jakie kroki podejmiemy, kiedy zacznie brakować nam czasu na samodzielne rozliczanie. Czy jesteśmy gotowi śledzić na bieżąco wszystkie nowe ustawy z zakresu prawa finansowego? Czy poradzimy sobie z rocznym rozliczeniem i wykonamy je poprawnie? Jeśli uważamy, że to zbyt wielkie wyzwanie, trzeba liczyć się z możliwością skorzystania z usług biura rachunkowego. Może nam to oszczędzić sporo stresu.
Niektórzy przedsiębiorcy stosują także strategie mieszaną – zlecają obsługę księgowości profesjonalistom, ale sami także korzystają ze specjalnych programów, w których śledzą finanse swojej firmy.
Jeśli zatem chcemy zaoszczędzić na biurze rachunkowym, zastanówmy się, czy na pewno się to nam opłaca. Dobrze jest wziąć pod uwagę aspekty czasowe, umiejętności i dotychczasową wiedzę. Pamiętajmy, że nawet jeśli zdecydujemy się na usługi księgowych, warto równolegle samodzielnie kontrolować finanse swojego przedsiębiorstwa.
Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez biuro księgowe Taxmentor Katowice

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION