Co warto wiedzieć o konserwacji dzieł sztuki?

Zdecydowana większość zabytków, obrazów czy rzeźb z pewnością nie zachowałaby się do czasów współczesnych, gdyby nie prace konserwacyjne. Polegają one na zabezpieczeniu dzieł sztuki przed ich zniszczeniem. Jest to proces niezwykle skomplikowany i długotrwały.

Praca konserwatora

Jak już wspomniano konserwacja dzieł sztuki polega na ich odpowiednim zabezpieczeniu przed zniszczeniem. Jasne jest bowiem, że każde dzieło sztuki wraz z upływem czasu ulega niszczeniu. W przypadku obrazów może być problem z zabrudzeniem płótna i blaknięciem kolorów. Jest to oczywiście całkowicie naturalne. Dlatego zadaniem konserwatora jest utrzymanie dzieła sztuki w bardzo dobrym stanie przez jak najdłuższy czas. Warto dodać, że czymś innym od konserwacji dzieł sztuki jest i rekonstrukcja. Ta polega na uzupełnieniu braków w dziele sztuki.

Kompetencje i umiejętności konserwatora

Konserwacja dzieł sztuki wymaga od konserwatora konkretnych kompetencji. Przede wszystkim konserwator posiadać musi szeroką wiedzę z zakresu sztuki i historii oraz posiadać musi także zdolności manualne. Są one konieczne przy konserwacji dzieła sztuki. Bardzo ważna jest także wiedza dotycząca tego z jakich materiałów zostało wykonane dane dzieło sztuki, np. tkanina płótna. Wszystkie umiejętności oraz wiedza są niezbędne do tego, aby można było zająć się zawodowo konserwacją dzieł sztuki.

Konserwacja tylko profesjonalnie

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oraz osób, które oferują usługi z zakresu konserwacji dzieł sztuki. Wiele z nich wyposażonych jest w odpowiedni sprzęt oraz wiedzę. Jednak zawsze należy być ostrożnym i dokładnie sprawdzić daną firmę zanim odda się w jej ręce posiadane przez siebie dzieło sztuki. Dzięki temu będzie miało się pewność, że z dziełem sztuki nie stanie się nic złego.

Konserwacja a rekonstrukcja dzieł sztuki

Jak już wcześniej wspomniano konserwacja dzieł sztuki jest czymś innym niż ich rekonstrukcja. Rekonstrukcja polega na odtworzeniu brakującego fragmentu danego dzieła sztuki. Rekonstrukcję można przeprowadzić pod ważnym warunkiem. Chodzi o to, aby po jej przeprowadzeniu można było w przyszłości łatwo stwierdzić, które fragmenty dzieła sztuki są oryginalne, a które zrekonstruowane. Jest to warunek konieczny do przeprowadzenia rekonstrukcji dzieła sztuki.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

http://nederland-oeso.org/wybieramy-nowoczesne-donice-ogrodowe/ http://rosequarterdevelopment.org http://lillanails.pl/zestaw-patelni-jakie-wybrac-aby-cieszyc-sie-posilkami/