Balustrady – jakie wybrać?

Balustrady to wbrew pozorom bardzo ważny element wykończenia wnętrza, gdyż to właśnie od nich zależy finalny wygląd pomieszczenia. Ich konstrukcja powinna być oczywiście wytrzymała, ale nie można zapominać także o względach estetycznych.

Czym kierować się podczas wyboru balustrady?

Balustrada to najbardziej dekoracyjna część schodów, tak więc powinna być do nich odpowiednio dopasowana. Można zdecydować się na tradycyjną konstrukcję wykonaną z drewna, albo bardziej nowoczesną zrobioną z metalu. Ciekawym rozwiązaniem są także balustrady szklane , które ostatnio cieszą się naprawdę dużą popularnością.
Niezależnie od tego, jaką balustradę wybierzemy, powinna być ona bezpieczna. Jej wytrzymałość będzie zależeć od słupków nośnych, do których mocuje się poręcz i wypełnienie balustrady. Zazwyczaj rozmieszcza się je co 90-120 cm. Kolejna rzecz to poręcze – ten element musi mieć odpowiedni kształt oraz wielkość.
Pamiętajmy, aby wybierać spośród poręczy wykonanych solidne, które są przyjemne w dotyku i antypoślizgowe. Najczęściej stosowane są modele o przekroju prostokątnym lub w kształcie delty, wykonane z tworzywa sztucznego. Ważne jest to, aby poręcz nie miała żadnych ostrych krawędzi, które mogłyby poranić dłonie. Wybór jest duży, także na pewno będziemy w stanie dopasować je do całej konstrukcji.

Jakie wypełnienie?

O ostatecznych wyglądzie balustrady będzie decydować jej wypełnienie. Do wyboru będziemy mieć tralki, czyli pionowe elementy ażurowe, listwy poziome, wypełnienia pełnie, które najczęściej stosuje się w przypadku balustrad szklanych oraz różnego rodzaju formy artystyczne wykonane z kutej stali, metalowych rur lub rzeźbionego drewna.
Oczywiście wypełnienie wcale nie musi być wykonane z takiego samego materiału jak konstrukcja.
Najbardziej popularne są balustrady drewniane, które są praktyczne i ciepłe. Niestety takie rozwiązanie wygląda dosyć masywne, przez co nie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach. Inną propozycją są balustrady wykonane z metalu, które wydają się bardziej stylowe.
W zasadzie będą pasować do każdego wnętrza. Ponieważ metal to materiał niezwykle solidny, można zdecydować się na bardzo cienkie elementy, dzięki temu schody będą wydawać się bardziej lekkie. Jeżeli zależy nam na eleganckim wykończeniu, warto rozważyć balustrady z kutej stali.
W bardzo nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się balustrady szklane, które sprawiają, że wnętrze jest bardziej przestronne i optycznie większe. Wśród balustrad szklanych królują wypełnienia wykonane ze szkła hartowanego, czyli bezodpryskowego, które jest klejone folią wewnętrzną. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że takie rozwiązanie nie jest trwałe, tak naprawdę jest to jedna z trwalszych balustrad dostępnych obecnie na rynku.
Powierzchnia szkła może być gładka lub piaskowana, istnieje również możliwość użycia szkła artystycznego. Ponieważ taka balustrada nie przysłania konstrukcji schodów, bardzo często stosuje się ją we wnętrzach minimalistycznych. To bardzo dobre rozwiązanie, choć trzeba przyznać, że balustrady szklane mogą okazać się trudne do utrzymania w czystości.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION