Alkoholizm – sposoby leczenia uzależnienia od alkoholu

Problem alkoholizmu dotyka ogromną część społeczeństwa. Ważne jest, aby nie wypierać się choroby, tylko świadomie podjąć się próby jej wyleczenia. Wiele osób uzależnionych od alkoholu twierdzi, że ma wszystko pod kontrolą. Zwykle jest zupełnie inaczej. Skuteczne leczenie alkoholizmu wymaga wsparcia najbliższych osób. Uzależnienia leczone jest długimi miesiącami, a nawet latami. Nie znika ono na pstryknięcie palca, lecz wymaga wytrwałej i ciężkiej pracy. Terapia lecznicza wymaga nie tylko wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego, ale niekiedy również internistycznego. Wszystko zależy od tego, jak bardzo zaawansowany jest stan osoby uzależnionej.

Psychoterapia uzależnienia

Podstawą leczenia alkoholizmu jest indywidualnie dobrana psychoterapia, która oparta jest na indywidualnych predyspozycjach pacjenta. Oczywistym jest, że proces jest długotrwały, a także ciężki. W celu leczenia używa się wiele różnych metod oraz technik terapeutycznych. Jest to próba zmiany postawy, poglądów, a także relacji międzyludzkich osoby uzależnionej. Zajęcia terapeutyczne odbywają się regularnie, a uczestnictwo w nich jest obowiązkowe, aby uzyskać pożądane rezultaty. Istotnym jest, aby osoba chora otworzyła się na pomoc innych osób, a także była uczciwa wobec terapeuty oraz samego siebie. W razie złamania zakazu dotyczącego spożywania alkoholu musi się do tego niezwłocznie przyznać. Ukrywanie i zatajanie prawdy jest zupełnie bezsensowne, a cały plan terapii zupełnie nieskuteczny.

Leczenie hospitalizacyjne

Nie w każdym przypadku sprawdzi się wyłącznie leczenie terapeutyczne. Niektóre osoby muszą być bezwzględnie hospitalizowane. Do tej grupy osób należą uzależnieni borykający się z depresją, halucynacją alkoholową, napadami drgawkowymi, abstynencyjnymi napadami mnogimi, czy też padaczką. Alkoholowy zespół abstynencyjny (AZA) często wymaga leczenia szpitalnego. Jest to niezbędne również w przypadku osób w podeszłym wieku, z przebytymi urazami czaszki, czy też z obciążeniami internistycznymi. Dużo zależy również od tego, czy osoba uzależniona ma zapewnione odpowiednie warunki do leczenia domowego, czyli np. wsparcie bliskich. Jeśli nie, to niezbędna jest leczenie szpitalne.

Leczenie odwykowe

Wszystkim dobrze znane pojęcie odwyku oznacza leczenie psychoterapeutyczne w specjalistycznych zakładach leczenia odwykowego np. Mental Relax House. Czasami dodatkowo stosowana jest farmakoterapia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wsparcie specjalistów z ośrodków odwykowych przyniesie oczekiwane rezultaty. Zwiększa się również szansa, że osoba uzależniona od alkoholu pozostanie w stanie abstynencji.

About the author

Related