Zakup urządzenie wielofunkcyjnego

Dzisiaj najbardziej popularne na rynku urządzeń drukujących nie są już urządzenia dedykowane – prym na rynku wiodą urządzenia wielofunkcyjne, które łączą w sobie funkcjonalność drukarki, kserokopiarki oraz skanera. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia?

Urządzenia wielofunkcyjne są na rynku dostępne już od kilku lat – tym samym są to w większości urządzenia bardzo dopracowane, niezawodne, a zarazem tanie w zakupie i utrzymaniu. Za urządzenie wielofunkcyjne dedykowane gospodarstwom domowym przyjdzie nam zapłacić w przedziale 300-1000 złotych.

Co jest istotne?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie urządzenia wielofunkcyjnego? Podstawą powinny być koszty jego eksploatacji – nie zawsze niska cena urządzenia jest odzwierciedleniem niskich kosztów eksploatacji. Już na samym początku trzeba sobie uświadomić, że producenci tego typu urządzeń zarabiają nie na sprzedaży samego urządzenia wielofunkcyjnego, ale na późniejszej sprzedaży materiałów eksploatacyjnych – w tym oczywiście odpowiednich tuszy i tonerów.

Warto zwrócić szczególna uwagę na koszty zakupu oryginalnych tuszy i kwestię dostępności ewentualnych zamienników oraz ich funkcjonowania w danym urządzeniu – producenci urządzeń bardzo często starają się całkowicie zablokować możliwość korzystania z tańszych, nieoryginalnych tuszy poprzez stosowanie specjalnych chipów.

Wydajność urządzenia

W przypadku urządzeń do zastosowania domowego wydajność nie powinna co prawda stać na pierwszym miejscu, to jednak ma znacznie w stosunku do szybkości wydruku, czas skanowania, czy kserowania. Im wyższa wydajność urządzenia tym praca z urządzeniem będzie przyjemniejsza – większość urządzeń wielofunkcyjnych dedykowanych gospodarstwom domowym ma jednak bardzo zbliżoną wydajność. Wyższą znajdziemy w urządzeniach dedykowanych zastosowaniom profesjonalnym, które są droższe w zakupie – ich ceny zaczynają się od tysiąca złotych.

Połączenie z komputerem

W przypadku zakupu urządzenia wielofunkcyjnego warto zwrócić również uwagę na kwestię połączenia go z komputerem – wiele urządzeń z wyższej półki daje nam możliwość połączenia poprzez domową sieć Wi-Fi, co daje nam możliwość zlokalizowania urządzenia w najbardziej dogodnym miejscu w domu, a wydruk ze wszystkich komputerów podłączonych do sieci. Dodatkiem zyskującym coraz większą popularność jest również możliwość podpięcia pendrive do urządzenia wielofunkcyjnego i wydruk z pominięciem komputera czy też zapisywanie zeskanowanych dokumentów bezpośrednio na przenośną pamięć.

Inne szczegóły?

Często pomijanymi rzeczami w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych są ich rozmiary – co prawda urządzenia o kompaktowych rozmiarach dają nam możliwość ich zlokalizowania niemal w każdym miejscu w domu czy mieszkaniu, to jednak w pewien sposób ograniczają one możliwości urządzenia. Im urządzenie jest większe tym prawdopodobnie wyposażone jest w większą ilość złącz, większy podajnik papieru czy nawet automatyczny podajnik dokumentów do kserowania i skanowania.

Podsumowując, nie kupujmy pierwsze lepszego urządzenia wielofunkcyjnego, a zapoznajmy się z rzeczywistymi parametrami pracy przynajmniej kilku z założonym przez nas budżecie. Również w przypadku biur i firm warto kierować się powyższymi wyznacznikami, aby zakupić najlepsze dostępne urządzenie, które przez długie lata będzie pomagało nam w pracy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Bimit-Mita oferująca urzadzenia wielofunkcyjne, kserokopiarki i inne urzadzenia biurowe

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.