Kilka słów o rynku opakowań kartonowych

Jednym ze sposobów na podniesienie sprzedaży produktu jest zapakowanie go w atrakcyjne, kreatywne opakowanie. Opakowanie takie można wykonać na przykład z kartonu, materiału chętnie wykorzystywanego nie tylko ze względu na łatwość dostarczania, pakowania i przechowywania, ale też na łatwość obróbki i przyjazność środowisku.

Obiecujący rynek

Z kartonu wyczarować można opakowanie dla dowolnego produktu, toteż nie dziwi zeszłoroczny sukces firm drukujących opakowania, z których aż 64 % odnotowało zwiększenie sprzedaży (12 % odnotowało spadek).

Frustrująca dla klientów bywa zmienność ceny opakowań z papieru. Dzieje się tak ze względu na fakt, że wpływ na ich cenę ma kilka ulegających zmianom czynników. Cena tektury, a co za tym idzie wytworzonego z niej opakowania, zależy od kilku rynkowych czynników takich jak koniunktura czy sytuacja na rynkach zamorskich.

Pomimo to prognozuje się, że rynek opakowań kartonowych jeszcze zyska na znaczeniu, między innymi ze względu na panujący trend ekologiczny.

Opakowanie sprzedaje kosmetyk

W branży kosmetycznej opakowania kartonowe stanowią istotne uzupełnienie samego produktu.

Poprzez dodanie na opakowaniach elementów lakierowanych czy też wypukłych wklęsłych lub tłoczonych, producenci starają się, aby klient doświadczył jak najwięcej spektakularnych doznań wizualnych i dotykowych, które skojarzy z samym produktem i jego zawartością. Wyróżniające się opakowanie staje się efektownym wabikiem przyciągającym klienta do produktu umieszczonego na półce pośród wieloma innymi o często podobnych właściwościach. Dlatego własnie firmy kosmetyczne tak chętnie sięgają po opakowania kartonowe wykonane z najlepszych materiałów, doskonale zaprojektowane graficznie.

Inne firmy stawiają z kolei na kwestie przyjazności opakowań dla środowiska. Takie opakowania muszą być minimalistyczne i wykonane z surowców pozyskiwanych w sposób etyczny. Ekologiczne i organiczne pochodzenie produktów często podkreśla się poprzez zastosowanie opakowań surowych, często wręcz siermiężnych, utrzymanych w naturalnych kolorach i wykończeniach.

Rynek kosmetyczny to tylko jeden z rynków, dla których opakowania kartonowe i ich wygląd oraz jakość mają istotny wpływ na sprzedaż. Rynek opakowań rośnie w naszym kraju sukcesywnie, przy czym opakowania z tektury są drugim co do wielkości sektorem opakowań w Polsce. Sektor ten stanowi aż 26 %, a wyprzedzany jest jedynie przez sektor opakowań z tworzyw sztucznych. Pod względem wielkości produkcji zajmujemy szóste miejsce w Europie, ze zużyciem opakowań z tektury falistej w wielkości 33 kg na osobę. Liderem rynku Europejskiego są Niemcy zużywający rocznie 55 kg, a średnia Europejska wynosi ponad 41 kg.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.