Sauny – wszystko co warto wiedzieć

Odpręża, relaksuje, ma zbawiennie działanie na problemy z cerą a także podnosi odporność i kondycję. Mowa oczywiście o saunie, z której coraz częściej korzystamy nie tylko w SPA czy na basenie, ale także chcemy ją mieć we własnym domu. Jak dobrać odpowiednią dla naszych potrzeb i warunków?

Saunowe ABC

Ogólnie rodzaje łaźni możemy podzielić na:

-suche – w których panuje wysoka temperatura przy równoczesnej niewielkiej wilgotności, piec do sauny suchej opalany jest drewnem lub elektryczny

-parowe – panuje w nich duża wilgotność nawet do 70%, ogrzewane piecem elektrycznym z parownikiem lub opalanym drewnem

-infrared – sauna w której temperatura i wilgotność są dowolne, istotą jej działania są promienie podczerwone, które przenikają wgłąb ciała

Najczęściej istnieje możliwość łączenia różnych typów saun w jednym pomieszczeniu, więc przynajmniej w tym przypadku nie musimy podejmować wyboru.

Dom czy altana?

Pierwszym problemem, przed którym możemy stanąć, jest wybór miejsca pod naszą przyszłą łaźnię. Dla osób posiadających duże podwórko bądź działkę kuszącym może okazać się wybudowanie sauny zewnętrznej. A już posiadanie wolnej przestrzeni nad zbiornikiem wodnym takim jak jezioro czy rzeka wydaje się być miejscem idealnym. Przy takiej zabudowie warto zadbać o solidne podstawy – fundamenty i wylewkę. Konstrukcję można umieścić także na drewnianym szkielecie – nie jest to tak trwałe wyjście, ale nie mamy problemu jeśli saunę trzeba zdemontować lub przenieść w inne miejsce.

Jeśli planujemy stworzyć naszą własną łaźnię w domowym zaciszu wybierzmy miejsce, do którego łatwo będzie doprowadzić wodę i elektryczność. Wielkość pomieszczenia jest kwestią drugorzędną i zależy przede wszystkim od miejsca, którym dysponujemy, oraz zasobności naszego portfela. Wystarczy że zmieści się tam piec do sauny i potrzebny osprzęt.

Sauna DIY kontra fachowa ekipa

Tak jak za każdą usługę, tak i za budowę sauny musimy zapłacić, najtańszym więc wyjściem jest samodzielne jej postawienie. Są jednak elementy, których nie powinniśmy, a nawet nie możemy instalować we własnym zakresie. Chodzi głównie o elektrykę – tą musi założyć dachowiec z uprawnieniami, oraz doprowadzenie wody ciepłej i zimnej. Całą resztę prac wprawny majsterkowicz wykona samodzielnie.

Wyposażając pomieszczenie warto kupować sprzęt najlepszej jakości. Budowa sauny jest inwestycją na lata i bardzo zniechęca psujący się co chwilę piec lub drewno, które ulega zniszczeniu. Lepiej więc odłożyć inwestycję by zgromadzić gotówkę na materiały najwyższej klasy, niż kupować po kosztach. W pierwszej kolejności wybierzmy drewno, którym wyłożone będą ściany – najczęściej jest to jodła kanadyjska lub świerk skandynawski. Na podłodze dobrze spisuje się terakota przykryta drewnianymi kratkami, aby zapobiec poślizgnięciu. Najważniejszym zakupem będzie piec do sauny – przyjmuje się, że jego moc powinna wynosić 1kW na 1m3 pomieszczenia.

Relaks w domowym zaciszu

Gdy już wszystko jest gotowe możemy korzystać z dobrodziejstwa sauny nie wychodząc z własnych czterech kątów. Pamiętajmy jednak, by nie korzystać z niej częściej niż raz w tygodniu, w szczególnych przypadkach 2-3 razy. Równie ważna jest konsultacja z lekarzem na jak częste i intensywne kąpiele pozwala nasz stan zdrowia i kondycja.

Akcesoria do saunowania takie jak piec do sauny proponuje firma Megiw

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.