Postaw na wydajne rozwiązanie w systemach wentylacyjnych

Rekuperatory to urządzenia wentylacyjne, dzięki którym możliwa jest rekuperacja, czyli odzyskiwanie ciepła. Zadaniem rekuperatorów jest przekazywanie wylatującego czy to z domu, czy też z instalacji przemysłowej ciepła do powietrza nadmuchiwanego.

Funkcje rekuperatorów

Coraz częściej rekuperatory stanowią najważniejszy element systemu wentylacyjnego. Ich główną funkcją jest ograniczenie utraty ciepła z pomieszczenia. Co więcej, rekuperatory pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu. Dzieje się tak przez to, że dzięki zatrzymanemu przez nie ciepłu, temperatura w pomieszczeniu spada bardzo nieznacznie, i nie jest potrzebne dodatkowe dogrzewanie.

Ponadto, coraz częściej montuje się skomplikowany system wentylacyjny składający się z trzech głównych części. Po pierwsze, instaluje się oczywiście rekuperatory. Dodatkowo jednak, stosuje się gruntowe wymienniki ciepła (GPWC) oraz pompy ciepła. Tego typu rozwiązanie pozwala na zachowanie jeszcze większej ilości ciepła. Pompy, podobnie jak rekuperatory, pobierają wywiewane ciepło, natomiast powietrze nawiewane do wewnątrz nagrzewa się przez grunt. Tego typu rozwiązanie daje podwójną korzyść. Pierwsza z nich jest taka, że system jest o wiele bardziej wydajny, niż zamontowanie samego rekuperatora. Jest on bardziej skomplikowany i droższy w instalacji, jednak zapewnia oszczędność w przyszłości.

Drugą nieocenioną zaletą zastosowania rekuperatorów, gruntowych wymienników ciepła oraz pomp ciepła jest możliwość ochłodzenia pomieszczenia w ciepłe dni. Jest to możliwe poprzez odwrócenie działania pomp. W takie sytuacji omija się również rekuperatory, a powietrze nawiewane, zamiast pobierać ciepło od ziemi, ochładza się. Co więcej, rekuperatory są również niezawodnym sposobem na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach. Posiadają one filtry, które usuwają zanieczyszczenia z powietrza. Ponadto, istnieje możliwość wyposażenia rekuperatorów o dodatkowe elementy oczyszczające powietrze.

Rodzaje rekuperatorów

Istnieje kilka rodzajów rekuperatorów. Wybór odpowiedniego zależy od tego, w jakim pomieszczeniu instalujemy system wentylacji, jak wydajny rekuperator potrzebujemy, a także jakim budżetem dysponujemy. Rekuperatory dzieli się na te, które wykorzystują związki chemiczne takie jak freon, a także glikol, oraz na te, które ogrzewają powietrze dzięki przegrodzie płytowej.

Rekuperatory wyposażone w związki chemiczne

Do tego typu rekuperatorów zalicza się te, które posiadają obieg samoczynny oraz wymuszony. Zwykle tego typu urządzenia są najbardziej wydajne, jednak są nieco rzadziej stosowane od rekuperatorów z przegrodami płytowymi.

Rekuperatory płytowe

Urządzenia te zasadniczo dzieli się na dwa rodzaje. Pierwsze z nich to rekuperatory krzyżowe. Wykorzystują one kanały prostopadłe, w których to przepływa nawiewane jak i wywiewane powietrze. Pomiędzy tymi masami powietrza dochodzi do wymiany ciepła, i ogrzania tego, które napływa do pomieszczenia.

Drugim rodzajem rekuperatorów płytowych, są rekuperatory przeciwprądowe. W tym przypadku kanały powietrzne są równoległe. Ten typ rekuperatorów jest bardziej wydajny od poprzedniego. Pozwala zachować więcej ciepła.

Rekuperatory to kompleksowe rozwiązanie zarówno w wentylacji mieszkaniowej jak i w dużych ośrodkach przemysłowych. Dają one bowiem wiele korzyści, z których najważniejszą jest zachowanie ciepła w pomieszczeniu bez konieczności ogrzewania. Ponadto, dzięki rekuperatorom możliwe jest pozbycie się zanieczyszczeń z powietrza i zachowanie odpowiedniego stopnia wilgotności.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.