Jakość wody w naszym mieszkaniu

Woda w naszych domach bardzo często odbiega od standardów, które powinna mieć. Wynika to nie ze złej jakości wody opuszczającej stacje uzdatniania wody, w których woda jest cały czas badana i sprawdzana, ale wynika bardzo często ze złego stanu wodociągów łączących stacje uzdatniania z naszymi domami, kamienicami i mieszkaniami.

Jak sprawić, żeby nasza domowa woda z kranu była w pełni zdatna do picia, wolna od wszelkich bakterii, a zarazem przyjemna w smaku i nie powodowała osadzania się kamienia na sprzętach ją wykorzystujących?

W jaki sposób woda została uzdatniona?

Już na samym początku trzeba zaznaczyć, że stan domowej wody zależy od tego, w jaki sposób została ona uzdatniona – polskie prawo wskazuje jedynie minimalne wymagania co do jakości wody opuszczającej stacje uzdatniania, a tym samym nadającej się do bezpiecznego użytkowania przez wszystkich – do celów przemysłowych jak i prywatnych. Może to oznaczać, że w obrębie całego kraju woda w różnych jego częściach będzie miała odmienny skład chemiczny. Nie od dziś się przecież słyszy, że np. w niektórych miejscach woda jest twarda, a gdzie indziej po prostu niesmaczna.

Co istotne, nawet w obrębie jednego miasta woda może pochodzić z kilku źródeł, jak ma to między innymi miejsce we Wrocławiu – woda ma także inny skład i inne właściwości!

Filtrowanie wody na poziomie gospodarstw domowych

Rozwiązaniem wszystkich problemów z jakością i czystością wody docierającej do naszych domowych kranów jest zastosowanie filtrów do wody. Odpowiednie filtry do wody mogą nie tylko wpłynąć na smak i twardość wody, ale również sprawić, że będzie ona bezpieczniejsza dla naszego zdrowia w związku z eliminacją większości możliwych bakterii się w niej znajdujących. Podstawą do tego powinien być np. filtr węglowy.

Ile to kosztuje?

Bardzo często wydaje nam się, że filtry do wody to spory wydatek i nawet nie zastanawiamy się nad ich montażem i wykorzystaniem. Nie jest to dobre myślenie, gdyż najprostszy filtr do wody w postaci specjalnego dzbanka kupimy już za kilkanaście złotych. Filtr przelewowy montowany na kranie to już wydatek kilkudziesięciu złotych, zaś domowa stacja uzdatniania wody składająca się z systemu kilku filtrów to przynajmniej kilkaset złotych. Tym samym w zależności od zasobności naszego portfela możemy dostosować stopień i sposób filtrowania naszej wody w domu.

Jedno jest pewne – warto korzystać z filtrów do wody, gdyż w ten sposób zadbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale również bezpieczeństwo sprzętów domowych korzystających z wody (pralki, zmywarki, etc.)

Artykuł powstał we współpracy z firmą Rosmosis

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.