Jaki sprzęt do nurkowania powinniśmy wybrać?

Coraz więcej osób podczas swoich wakacji decyduje się na spędzenie wolnego czasu na nurkowaniu. Jest to bardzo popularna rozrywka wśród wielu turystów, jednak warto pamiętać, iż wielu ludzi zajmuje się również nurkowaniem zawodowo. Aby nurkowanie było dla nas przyjemnością, powinniśmy wybrać odpowiedni sprzęt. Zatem na jaki powinniśmy się zdecydować?

„ABC” każdego nurka

Podczas zakupu nowego sprzętu do nurkowania przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, aby decydować się na wybór produktów, które są przeznaczone odpowiednio do naszego poziomu zaawansowania.

Każdy początkujący nurek powinien posiadać przede wszystkim maskę oraz fajkę, a także płetwy. Jest to nieodłączne wyposażenie każdego początkującego, z którego powinien nauczyć się korzystać.

Podczas wyboru wspomnianych produktów najwięcej czasu poświęcimy przede wszystkim na odpowiedni dobór maski. To właśnie ten element wyposażenia każdego początkującego nurka powinien być idealnie dopasowany do twarzy. Maska nie może być zbyt luźna, ponieważ wówczas dostawałaby się do naszych oczu woda, co skutecznie uniemożliwiłoby nam widzenie pod wodą. Również nie może być ona zbyt ciasna, ponieważ to także stanowi ogromną przeszkodę i może nawet przyczynić się do złego krążenia krwi. Jeżeli zależy nam na masce najwyższej jakości, powinniśmy wybrać model posiadający szkło hartowane, zamiast plastikowych szkieł.

Kolejnym podstawowym wyposażeniem każdego nurka jest fajka. To właśnie dzięki niej możemy oddychać pod wodą, zwłaszcza wtedy, gdy podziwiamy podwodny świat i nie chcemy co chwilę wynurzać się na powierzchnię.

Ostatnim elementem wyposażenia są płetwy, które przede wszystkim powinny być dopasowane do rozmiaru stopy. Na początek dobrze jest zdecydować się na miękkie płetwy, które ułatwią nam pływanie. Jeżeli już doskonale radzimy sobie z tym zestawem pod wodą, powinniśmy zdecydować się na zakup bardziej specjalistycznego sprzętu do nurkowania.

Specjalistyczny powietrzny sprzęt do nurkowania

Sprzęt do nurkowania, który jest przeznaczony dla osób zaawansowanych to między innymi butle oraz zestawy tlenowe. Są to niezbędne urządzenia zwłaszcza wtedy, gdy schodzimy na duże głębokości i podziwiamy dno przez dłuższy okres czasu. Nieodłącznym elementem wyposażenia każdego zaawansowanego nurka jest również specjalny automat oddechowy. Dzięki niemu możliwe jest wdychanie tlenu bezpośrednio z butli.

Jednak w wielu sklepach możemy znaleźć także dodatkowy sprzęt, tak zwany pomocniczy sprzęt do nurkowania. Jest to grupa produktów, która przeznaczona jest przede wszystkim dla zaawansowanych nurków. Do grupy wspomnianych produktów możemy zaliczyć między innymi specjalny balast oraz różnego rodzaju wodoodporne latarki, a także specjalne komputery nurkowe oraz głębokościomierze. Sprzęt pomocniczy to także manometr, jak i również światło chemiczne, a także kompas oraz kask.

W wielu sklepach możemy znaleźć bardzo dużo różnorodnych akcesoriów do nurkowania. Są to bardzo różnorodne produkty, z tego powodu zanim zdecydujemy się na zakup jednego z nich, warto się zastanowić, czy jesteśmy już na danym poziomie zaawansowania, aby móc go używać pod wodą. Jeżeli jesteśmy początkującymi nurkami, powinniśmy przede wszystkim zapytać o radę sprzedawcę. Jednak jeśli już nurkujemy dłuższy czas i mamy pewne doświadczenie w tej dziedzinie, zanim zdecydujemy się na zakup danego sprzętu, warto tą decyzję skonsultować z innymi znajomymi nurkami. Być może już kiedyś używali danego sprzętu, a z pewnością ich opinia będzie bardzo pomocna.

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.