Bezpieczeństwo w zakładach chemicznych

W Polsce nie brak profesjonalnych firm i przedsiębiorstw zajmujących się tworzeniem farb, substancji chemicznych, leków. Fabryki te zatrudniają dziesiątki tysięcy pracowników, którzy każdego dnia mają styczność z toksycznymi substancjami. Jak skutecznie dbać o ich zdrowie i dobre samopoczucie? Jest to przede wszystkim obowiązkiem pracodawcy.

Stroje ochronne

Podstawową formą zabezpieczenia przed działaniem szkodliwych substancji jest zastosowanie strojów ochronnych: kombinezonów, fartuchów, rękawic ochronnych, masek. Stosowane są także specjalistyczne okulary ochronne, które mają chronić wzrok pracowników przed działaniem szkodliwych oparów. Pracownicy muszą mieć również dostęp do własnej szatni, gdzie będą mogli pozostawić swoje ubrania wierzchnie i przebrać się w stroje robocze. Niezwykle ważne jest również odpowiednie przeszkolenie pracowników z zakresu działań BHP oraz bezpieczeństwa podczas wykonywania konkretnych czynności. Pracownik musi być świadomy zagrożenia, które czyha na niego w miejscu pracy.

Zabezpieczenie pomieszczeń w zakładzie

Również pomieszczenia w których odbywa się produkcja powinny być odpowiednio dostosowane by zwiększyć bezpieczeństwo pracowników. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montowanie wentylatorów. Wśród szerokiego wachlarza produktów znaleźć można wentylatory przeciwwybuchowe, wentylatory kanałowe, wentylatory przenośne czy wysokotemperaturowe. Zadaniem wentylatorów jest mieszanie powietrza, niwelowanie wysokiego stężenia trujących substancji. Wentylatory mogą mieć za zadanie również mieszanie powietrza w pomieszczeniach, gdzie panuje miska temperatura. Ich zadaniem jest transport ciepłego powietrza z wyższych partii pomieszczenia w kierunku podłogi.

Wentylatory tworzone są z trwałych elementów – najczęściej są one powlekane substancjami zmniejszającymi ryzyko powstawania rdzy. Dodatkowo są one też odporne na działanie niskich i wysokich temperatur.

Więcej informacji o wentylatorach znajdziesz na planetfan.pl

About the author

Related

JOIN THE DISCUSSION

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.